Baranek Boży z ołtarza gandawskiego skrywał ludzkie oblicze
Renowacja XV-wiecznego ołtarza gandawskiego znajdującego się w katedrze św. Bawona w belgijskiej Gandawie wprawiła w osłupienie historyków sztuki. Okazało się bowiem, że przedstawiający Chrystusa Baranek Boży pod wierzchnią warstwą farby ukrywał ludzkie oblicze
Polub nas na Facebooku!
Ołtarz gandawski, w którym znajduje się zaskakujący obraz został stworzony przez Huberta i Jana Van Eycka w 1432 r. Jest uważany za pierwszy obraz olejny, który zyskał światową sławę. Od 2012 r. w belgijskim muzeum trwały prace renowacyjne, oszacowane na 2,2 mln euro.
Podczas drugiej fazy renowacji okazało się, że centralny panel ołtarza, zwany “Adoracją mistycznego Baranka”, został zamalowany w XVI w. Inny artysta zmienił wygląd Baranka, który wcześniej miał oczy osadzone jak u człowieka, co nadało mu bardzo intensywne spojrzenie. Nowy baranek” z Gandawy ma teraz wyraźniejsze kształty, większe i o wiele bardziej żywe oczy oraz różowy nos i wydęte wargi. Do zdjęcia starej farby wykorzystano chirurgiczne skalpele oraz mikroskopy.

fot. twitter.com/joerogan
Belgijski Królewski Instytut Dziedzictwa Kulturowego, nadzorujący renowację, mimo wielu wątpliwości decydował się pozbyć wierzchniej warstwy farby i odsłonić oryginalny obraz. Taki sposób przedstawiania Baranka Bożego była bowiem popularna w średniowieczu.
Ołtarz został zagrabiony najpierw przez Napoleona, a potem przez nazistów. Jest uważany za jeden z najczęściej kradzionych dzieł sztuki.
bbc.com, ms/Stacja7