„Dzięki Wom Rodzice”. Niezwykła piosenka, w której dzieci dziękują rodzicom i Bogu
Dzieci uczestniczące w wykonaniu Oratorium Bachledowiańskiego „Równoj Ku Górze” nagrały specjalną piosenkę, w której dziękują rodzicom oraz Bogu za dar życia. Słowa utworu "Dzięki Wom Rodzice" brzmią jak modlitwa - podkreślają twórcy.
W święto Świętej Rodziny dzieci wyrażą poprzez specjalny utwór dziękczynienie Bogu za dar życia i rodziny. „Bóg – dawca Życia, jednocześnie zaprasza do współpracy człowieka w jego przyjęciu. Swój śpiew dzieci kierują jako podziękowanie dla rodziców” – wyjaśniają twórcy.
„Boże Narodzenie odsłania w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, tęsknotę za ciepłem bijącym z Rodziny z Nazaretu. Dostrzegając bardzo intensywną i narzucającą się ze strony świat promocje wygodnictwa w relacjach z drugim człowiekiem, chcemy by głos dzieci zaspawany nauką Prymasa Wyszyńskiego, przypomniał plan Boży wpisany w serce człowieka, aby dotarł do wszystkich rodziców – tych, którzy odkryli sens trudu dla zbudowania Bożej rodziny i tych, którzy jeszcze nie znaleźli w sobie tyle odwagi i miłości” – tłumaczą pomysłodawcy projektu.
„Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński mówił „Rodzina zawsze była mocą narodu, bo jest ona kolebką, Betlejem dla Narodu. Naród będzie jutro taki, jaką dzisiaj jest rodzina” – przypominają.
Rodzice i dzieci nagrali wspólnie teledysk do jednego z utworów Oratorium Bachledowiańskiego „Dzięki Wom Rodzice”. Słowa napisała poetka góralska, Zofia Truty, a muzykę skomponował Bartek Gliniak. Muzykę do utworu wykonuje orkiestra Akademii Bethowenowskiej w akompaniamencie Krzysztofa Czecha na skrzypcach góralskich.
W nagraniu wystąpili śpiewając Anna Stoch, Nadia Skorusa, Michalina Haberny, Oliwia Jarończyk, Michał Mulica oraz w roli rodziców Łucja Kiernia- Stasik z mężem i synkiem. Na skrzypcach góralskich gra Krzysztof Czech.
Przeczytaj również
„Dzięki Wom Rodzice”
Cy nojdzies na świecie drugie takie słowo,
coby sie nosłodsom wydawało mowom?
Cyś dzieckiem, cyś stary,
cy siyłom wieku jaśniejes,
słowo „mama” serce ci ozgrzeje
Mamo ukochano, ostomiyły tato
– jakiemi słowami wom dziękować za to,
ze zyjem, ze wierzym,
i myślom sięgom przestworzy.
I za zgode na święty plan Bozy.
Niech wom wionki chwały uwijom Janieli,
zeście mi dar zycio ze serca dać chcieli.
Zyć bedym! Na wieki!
I kochać mogym bez końca,
Róść ku Stwórcy, jak kwiotek do słońca.
Niezwykłe oratorium poświęcone kard. Wyszyńskiemu
Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze”, powstało dla uczczenia Prymasa Wyszyńskiego i jego nauczania. Właśnie na Bachledowce (wieś Czerwienne) w latach 1967-1973 przybywał Prymas, aby tam odpocząć, modlić się i rozmawiać o ważnych spawach dla Kościoła i Ojczyzny. Tam odwiedzali go m.in. górale i sam kardynał Karol Wojtyła.
Po uwolnieniu z więzienia w Komańczy, z Zakopanego przemówił od Górali zapraszając do włączania w przygotowania całej Ojczyzny: przez Wielką 9.letnią nowennę, przez rozważanie Ślubów Jasnogórskich, do Milenium Chrztu Polski w 1966 roku. W czasie Kazaniu do Górali w Zakopanym w 1957 mówił:
Ogromny program pracy, zawarty w Jasnogórskich Ślubach, nie tylko w górach jest zrodzony, ale w górę prowadzi”, … „Każe nam podnieść ducha i serce wzwyż, czoło oprzeć o szczyty i spojrzeć w słońce Boże. Już dość mamy pełzania po nizinach… Mamy przecież podnieść całą Polskę wzwyż! Mamy mówić sobie wzajemnie: rodzinom, mężom i żonom, córkom i synom, młodzieży i dziatwie: «W górę serca!» Musimy mówić naszemu Narodowi, państwu i tym, co nim rządzą: «Sursum corda! Miłujcie! Jeszcze więcej miłujcie! Jeszcze bardziej miłujcie! Uczcie się miłować! W górę serca!»”.
Przyrzeczenia jasnogórskie zawierają dziewięć podstawowych praw, fundametalnych dla każdego człowieka. Rozważano je w czasie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1965 w dotykały bardzo tematów jak: „Małżeństwo – sakrament wielki w Kościele” (1960/1961 rok był poświęcony zagadnieniu wierności małżeńskiej); „Rodzina Bogiem silna” ( rok 1961/1962 poświęcono tematowi rodziny katolickiej) oraz „Życie jest światłością ludzi” ( w latach 1959/1960 omawiano sprawę obrony życia, zwłaszcza dzieci nienarodzonych). Oratorium Bachledwiańskie, które powstało dla uczczenia Osoby i nauczania Prymasa Wyszyńskiego „Równoj ku Górze” dotyka fundamentalnych tematów dla człowieka. Jednym z nich na pewno jest Rodzina i Świętość życia.
Mieszkańcy parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce wraz ze swoim duszpasterzami, Ojcami Paulinami, byli świadkami obecności w tym miejscu Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Swoje doświadczeniami pragną się dzielić. Na Bachledówce powstaje dzieło – Dom Pamięci Prymasa Wyszyńskiego. Oratorium „Rówoj ku Górze, jest jedną z cegiełek jaką sami mieszkańcy Podhala i turyści składają jako świadectwo dla tych, którzy przyjadą po nich. Dam Pamięci Prymasa, ma być miejscem – iskra pociągająca ku górze, inspirująca do przyjęcia duchowości przyrzeczeń Wielkiego Prymasa. Więcej informacji na stronie www.rownojkugorze.pl.
kh, mat. prasowe/Stacja7