Krucyfiks znajduje się w kościele św. Marcelego w Rzymie. Świątynia ta jest kościołem rektoralnym parafii Santi XII Apostoli oraz kościołem tytularnym. Jest też kościołem stacyjnym z szóstej środy Wielkiego Postu. Patronem świątyni jest św. Marceli I – papież urzędujący w latach 308-309. XV-wieczny krucyfiks uznawany jest za cudowny, gdyż wiążą się z nim dwa ważne wydarzenia z XVI wieku.
W nocy 22 maja 1519 roku kościół św. Marcelego został doszczętnie zniszczony przez pożar. Krucyfiks ocalał jako jedyny element wyposażenia z pożaru tej świątyni. Od tamtego czasu stał się on dla mieszkańców Rzymu obiektem szczególnej czci. Trzy lata później, w 1522 roku, krzyż był niesiony w procesji pokutnej przez dzielnice miasta. Z tym wydarzeniem łączy się ustanie w Rzymie dżumy.
Nie przez przypadek w czasie trwającej epidemii koronawirusa papież Franciszek właśnie przy tym krzyżu poleca Bogu swoją modlitwę. 15 marca papież udał się na samotną pielgrzymkę i idąc pieszo wzdłuż Via del Corso, dotarł do kościoła San Marcello al Corso, gdzie znajduje się cudowny Krucyfiks. Tam modlił się o ustanie pandemii koronawirusa dotykającej Włochy i cały świat. Błagał o uzdrowienie wielu chorych, pamiętając o licznych ofiarach minionych dni.
Cudowny krucyfiks z rzymskiego kościoła San Marcello al Corso został przetransportowany do Watykanu. Dziś wieczorem na dziedzińcu bazyliki św. Piotra papież Franciszek będzie się przed nim modlił w intencji ustania pandemii koronawirusa. Podczas modlitwy o godz. 18, która odbędzie się bez udziału wiernych, papież udzieli błogosławieństwa „Urbi et orbi” (Miastu i światu), z którym związana będzie możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
Przyrodni brat Prymasa Wyszyńskiego był Żołnierzem Wyklętym
Mój brat Tadeusz odsiedział obozy i więzienia: sowieckie, niemiecki i polskie- pisał o swoim przyrodnim bracie, ppor.Tadeuszu Wyszyńskim "Grey" Prymas Tysiąclecia
Przyrodni brat Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, ppor.Tadeusz Wyszyński “Grey” podczas wojny był dowódcą plutonu w Samodzielnym Batalionie im. Bryg. Mączyńskiego Narodowych Sił Zbrojnych. Urodził się 30 stycznia 1917 roku w Andrzejewie.
W czasie Powstania Warszawskiego jego pluton włączył się w obronę podwarszawskich Lasów Chojnowskich. 4 sierpnia 1944 roku została zorganizowana kompania NSZ-AK im. Szarego, na którą składały się 3 plutony: ppor. Mieczysława Szemelowskiego “Miłosza”, ppor. Tadeusza Wyszyńskiego “Greya” i ppor. Mariana Orłowicza “Antka”, która łącznie liczyła około 130 żołnierzy, 12 łączniczek i sanitariuszek, a całością kompanii dowodził ppor. Antek
W 1948 roku został aresztowany i oskarżony o współudział w morderstwie działacza komunistycznego. W listopadzie 1948 roku w MBP zapadła decyzja aby urządzić Tadeuszowi Wyszyńskiemu proces publiczny, a w jego trakcie kolportować informacje o pokrewieństwie oskarżonego z ordynariuszem lubelskim bp Stefanem Wyszyńskim.
Przyrodni brat Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, ppor.Tadeusz Wyszyński "Grey" żołnierz #NarodoweSiłyZbrojne 🇵🇱🦎 dowódca plutonu w Samodzielnym Batalionie im.Bryg.Mączyńskiego. Fot: Tadeusz Wyszyński [pierwszy z lewej] w odwiedzinach u aresztowanego Prymasa w Komańczy pic.twitter.com/3QKrCYYEYP
Zachował się protokół z przesłuchania Tadeusza Wyszyńskiego, które miało miejsce w Bydgoszczy w dniu 8 stycznia 1949 roku. Przesłuchujących interesowały szczegółowe informacje o rodzinie Wyszyńskich. „Opowiedzcie szczegółowo o bracie swoim Stefanie Wyszyńskim”- kazali. Odpowiedzi pytanego zawierały ogólnie znane informacje z życia jego rodziny.
Znalazło się tam zdanie:
Brat twierdził zdecydowanie, że Niemcy wojnę przegrają po pokonaniu ich przez wojska alianckie, a wówczas Polska odzyska niepodległość. W czasie jednej z rozmów oznajmiłem memu bratu Wyszyńskiemu Stefanowi, że pracuję konspiracyjnie w NSZ, lecz w jakiej formie opowiadałem mu, nie pamiętam obecnie, jak również nie pamiętam, co na to odpowiedział brat. Jednak twierdzę, że brat mój do pracy mojej konspiracyjnej ustosunkowany był pozytywnie.
Z braku dowodów zbrodni do procesu nie doszło, jednak Tadeusz Wyszyński był przetrzymywany w więzieniu bez wyroku do 1952 r. Po kilku miesiącach UB ponownie go aresztowało. Po dwóch tygodniach został zwolniony z wyjaśnieniem: „pomyłka”.
W „Zapiskach więziennych” z 25 września 1953 r. Prymas wspomina o aresztowanym bracie: „Mój brat Tadeusz odsiedział obozy i więzienia: sowieckie, niemieckie i polskie”.
"Mój brat Tadeusz odsiedział obozy i więzienia: sowieckie, niemiecki i polskie" #PrymasWyszyński ("Zapiski więzienne")
Ppor. Tadeusz Wyszyński ps. "Grey", dowódca plutonu Narodowych Sił Zbrojnych, został aresztowany w 1948 i zwolniony dopiero w 1952.#ŻołnierzeWyklęci 🇵🇱 pic.twitter.com/QnBEcWQduL
— Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (@MT5_14) March 1, 2020
Z kolei pod datą 25 lutego 1955 roku Prymas zanotował rozmowę z komendantem więzienia, w której przyznał:
W rodzinie naszej już był taki wypadek: brat mój siedział w więzieniu dwa i pół roku, jak się później okazało, niesłusznie, gdyż go zwolniono bez podania przyczyn. Ale to zabiło jego matkę […]; brat nie był na pogrzebie. Ten fakt pozostał w rodzinie jako poczucie wyrządzonej nam krzywdy.
W liście do swojego ojca pisanym ze Stoczka Warmińskiego w dniu 31 października 1953 r.:
Niepokoję się o brata, który zapomina, że musi oględnie używać swych sił, zniszczonych w obozach i więzieniach – proszę mu to powiedzieć”. W liście do siostry, Stanisławy Jaroszowej z 2 lutego 1955 r.: „Nie wiem dla-czego, ale ciągle lękam się o jego [Tadeusza] zdrowie, o którym on tak zwięźle pisze.
Zachowała się fotografia zrobiona podczas odwiedzin Tadeusza u aresztowanego brata w Komańczy. Żołnierz NSZ zmarł 15 grudnia 1981 roku w Warszawie.
Istniały także inne rodzinne powiązania NSZ z hierarchią Kościoła. Dla przykładu Bożena Hlond, bratanica prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, kierowała grupą kobiecą w Bytomiu. Edward Bensch ps. “Tomasz”, członek Tymczasowej Narodowej Rady Politycznej, która była zwierzchnim organem politycznym nad NSZ, był bratem ks. Teodora Benscha, późniejszego biskupa.
Social Media Evangelist Stacji7. Fan nowych technologii i nowoczesnych metod marketingu. Absolwent Wydziału Humanistycznego AGH na kierunku kulturoznawstwo. Były prezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej. Uzależniony od Netflixa oraz czytania Pisma Świętego.