Nasze projekty

Krucyfiks, który ocalił Rzym przed epidemią

XV-wieczny krucyfiks z kościoła św. Marcelego w Rzymie uznawany jest za cudowny, gdyż wiążą się z nim dwa ważne wydarzenia z XVI wieku.

Reklama

Krucyfiks znajduje się w kościele św. Marcelego w Rzymie. Świątynia ta jest kościołem rektoralnym parafii Santi XII Apostoli oraz kościołem tytularnym. Jest też kościołem stacyjnym z szóstej środy Wielkiego Postu. Patronem świątyni jest św. Marceli I – papież urzędujący w latach 308-309. XV-wieczny krucyfiks uznawany jest za cudowny, gdyż wiążą się z nim dwa ważne wydarzenia z XVI wieku.

W nocy 22 maja 1519 roku kościół św. Marcelego został doszczętnie zniszczony przez pożar. Krucyfiks ocalał jako jedyny element wyposażenia z pożaru tej świątyni. Od tamtego czasu stał się on dla mieszkańców Rzymu obiektem szczególnej czci. Trzy lata później, w 1522 roku, krzyż był niesiony w procesji pokutnej przez dzielnice miasta. Z tym wydarzeniem łączy się ustanie w Rzymie dżumy.

Nie przez przypadek w czasie trwającej epidemii koronawirusa papież Franciszek właśnie przy tym krzyżu poleca Bogu swoją modlitwę. 15 marca papież udał się na samotną pielgrzymkę i idąc pieszo wzdłuż Via del Corso, dotarł do kościoła San Marcello al Corso, gdzie znajduje się cudowny Krucyfiks. Tam modlił się o ustanie pandemii koronawirusa dotykającej Włochy i cały świat. Błagał o uzdrowienie wielu chorych, pamiętając o licznych ofiarach minionych dni. 

Reklama
Reklama

Cudowny krucyfiks z rzymskiego kościoła San Marcello al Corso został przetransportowany do Watykanu. Dziś wieczorem na dziedzińcu bazyliki św. Piotra papież Franciszek będzie się przed nim modlił w intencji ustania pandemii koronawirusa. Podczas modlitwy o godz. 18, która odbędzie się bez udziału wiernych, papież udzieli błogosławieństwa „Urbi et orbi” (Miastu i światu), z którym związana będzie możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

KAI, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę