Figura umęczonego Chrystusa, który dźwiga krzyża, znajduje się na balustradzie schodów przed bazyliką Świętego Krzyża przy Trakcie Królewskim w Warszawie.
W czasie Powstania Warszawskiego w miejscu, gdzie znajduje się figura dochodziło do zaciętych walk między polskim podziemiem a Niemcami.
STACJA7 POLECA
“We wrześniu 1944 roku Chrystus padł na bruk, stając się później jednym z symboli zagłady miasta. Jesienią tego samego roku posąg został wywieziony przez okupanta na Dolny Śląsk, gdzie miał trafić do huty i zostać przetopiony na potrzeby niemieckiej armii. Tak się jednak nie stało – figura, wraz ze swym sąsiadem – pomnikiem Mikołaja Kopernika, została odnaleziona przez polskich żołnierzy i przetransportowana do stolicy” – przypomniał Instytut Pamięci Narodowej.
Na długo przed rozpoczęciem odbudowy fasady kościoła Świętego Krzyża, 19 lipca 1945 roku w obecności władz, w tym Bolesława Bieruta, poświęcono odnowioną figurę umęczonego Chrystusa.
Figura wróciła na miejsce, ponownie stając się milczącym obserwatorem historycznych wydarzeń, mówiącym warszawiakom: “Sursum corda – W górę serca”.
Przeczytaj również
kh, archwwa.pl, IPN/Stacja7