fot. Wikipedia

Figura umęczonego Chrystusa. Niezwykły symbol losów Warszawy

Wykonana z brązu figura umęczonego Chrystusa, który dźwiga krzyż, to milczący obserwator historycznych wydarzeń. "We wrześniu 1944 roku Chrystus padł na bruk, stając się później jednym z symboli zagłady miasta" - przypominał IPN.

Reklama

Figura umęczonego Chrystusa, który dźwiga krzyża, znajduje się na balustradzie schodów przed bazyliką Świętego Krzyża przy Trakcie Królewskim w Warszawie.

W czasie Powstania Warszawskiego w miejscu, gdzie znajduje się figura dochodziło do zaciętych walk między polskim podziemiem a Niemcami.

“We wrześniu 1944 roku Chrystus padł na bruk, stając się później jednym z symboli zagłady miasta. Jesienią tego samego roku posąg został wywieziony przez okupanta na Dolny Śląsk, gdzie miał trafić do huty i zostać przetopiony na potrzeby niemieckiej armii. Tak się jednak nie stało – figura, wraz ze swym sąsiadem – pomnikiem Mikołaja Kopernika, została odnaleziona przez polskich żołnierzy i przetransportowana do stolicy” – przypomniał Instytut Pamięci Narodowej.

Reklama

Na długo przed rozpoczęciem odbudowy fasady kościoła Świętego Krzyża, 19 lipca 1945 roku w obecności władz, w tym Bolesława Bieruta, poświęcono odnowioną figurę umęczonego Chrystusa.

Figura wróciła na miejsce, ponownie stając się milczącym obserwatorem historycznych wydarzeń, mówiącym warszawiakom: “Sursum corda – W górę serca”.

kh, archwwa.pl, IPN/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę