Nasze projekty

Czy kamienie mają duszę?

Pojawiła się ostatnio bardzo prosta informacja: Ołtarz pergamoński w Berlinie został zamknięty dla zwiedzających na kilka lat. Frapujące, a patrząc w historię to nawet zatrważające!

Reklama

Historia się lubi powtarzać? Nic nowego nie zdarza się pod słońcem? Nieuważnymi będąc, potrafimy przegapiać istotę zjawisk, z lenistwa dajemy mamić się pozorom, zachłyśnięci oświeceniem i jego namolną propagandą nie doceniamy trwającej nieustannie walki duchowej i jej skutków w życiu jednostek i społeczeństw?

 

Niby nic takiego: jedna z głównych atrakcji turystycznych Berlina – hellenistyczny Ołtarz Pergamoński poddany zostanie renowacji i dlatego co najmniej do 2019 roku będzie niedostępny dla publiczności. Bardzo ciekawe i dające do myślenia jest poznawanie nowożytnych losów tego pogańskiego reliktu.

Reklama

 

Ołtarz Pergamoński powstał w II w. przed Chrystusem, za czasów króla Pergamonu Eumenesa II. Był samodzielną potężną budowlą ustawioną pośrodku tarasu na szczycie akropolu górującego nad miastem. Widoczny ze wszystkich stron. Potężny. Budowla miała kształt otwartego ku zachodowi prostokątnego budynku z dwoma skrzydłami wysuniętymi po bokach wielkich schodów. Ponad cokołem biegł fryz. Powyżej fryzu znajdowała się jońska kolumnada, otaczająca całą budowlę. Wewnątrz, na dziedzińcu stał właściwy ołtarz ofiarny.

 

Reklama

Starożytna pogańska budowla została odkryta przez ekspedycję niemieckich archeologów w latach 1878-1880. Płaskorzeźby i fragmenty architektoniczne stopniowo wykupywano i   przewożono do Berlina. W stolicy Niemiec ołtarz został zrekonstruowany w latach 1911-1930.

 

Ta grecka budowla stała się w swoim czasie inspiracją dla Adolfa Hitlera. Z jego woli, na wzór ołtarza pergamońskiego, Albert Speer zbudował słynną Zeppelintribune na stadionie w Norymberdze. Tam, gdzie w oryginale wznosił się "szatański tron", umieszczona została trybuna fuehrera. To na niej przemawiał niemiecki wódz 8 września 1936 roku podczas słynnego Parteitagu.

Reklama

 

Czy kamienie mają duszę?

Później ołtarz zaliczał miedzy innymi: ocalenie wśród licznych alianckich bombardowań, przewiezienie przez sowietów do Leningradu, powrót do Berlina po zwróceniu go przez Chruszczowa na fali ocieplenia stosunków z Zachodem w roku 1958.

 

W roku 2010 wydawnictwo Znak wydało książkę zawierającą, wspomnienia Władysława Bartoszewskiego "Mój Auschwitz". Bartoszewski w książce przedrukowuje między innymi jedną z powojennych broszur autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej zatytułowaną „W piekle”, poświęconą niemieckim obozom koncentracyjnym. W niej można znaleźć trop myślenia uwzględniający – nazwijmy to – duchowość kamieni, a dotyczący losów wspominanego tu ołtarza. W rozdziale "Nic nie dzieje się przypadkiem" autorka stwierdza: „To tron Zeusa, arcydzieło sztuki starożytnej, znajdujący się w Pergamo, słynnym z wyuzdanych misteriów ku czci Asklepiosa, wyobrażonego pod postacią węża, nazywa Ewangelista stolicą Szatana. Obecność ośrodków kultu pogańskich bożków sprawiła, że kościół w Pergamo obowiązany był do większej czujności i gorliwości. Ten tron Zeusa nie zaginął. Nie uległ zniszczeniu, nie rozsypał się w proch, nie został rozbity, nie skradli go rabusie, nie zmiażdżyły go koleje wieków. Gdy tyle innych i cenniejszych zabytków świata starożytnego zanikło bez śladu, tron Zeusa istnieje. Stanowi cenną ozdobę muzeum, które na jego cześć Pergamońskim się zowie. Muzeum i tron znajdują się w Berlinie."

 

Św. Jan Ewangelista faktycznie w tekście Apokalipsy umieścił list do Kościoła w Pergamonie, w którym znajdują się słowa Chrystusa wprost określające to religijne dzieło pogan, górujące wówczas nad miastem, słowami „tron szatana”. Ktoś spyta: „No i co z tego?, ktoś inny „Czy dzisiaj ma to jakiekolwiek znaczenie?”.

 

A w Berlinie trwa restauracja…

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę