Nasze projekty
Maria Miduch

Paraklet – co to znaczy?

Wielu z nas zapewne zwróciło uwagę, że w najnowszej wersji lekcjonarza używanego do czytań podczas Mszy św. dawne słowo “Pocieszyciel” określające Ducha Świętego zostało pozostawione w formie nieprzetłumaczonej czyli “Paraklet”.

Reklama

Ta innowacja ma z pewnością zwrócić uwagę słuchaczy na bogactwo znaczeń słowa określającego Ducha w mowie Pana Jezusa. Poprosiliśmy zatem ekspertkę od hermeneutyki biblijnej, dr Marię Miduch, autorkę “Biografii Ducha Św.” o wyjaśnienie tych znaczeń.

 

 

Reklama
Reklama

Trudno jest „opowiedzieć” Boga. Jeszcze trudniej wybrać jedno słowo, które by mówiło o nim najwięcej. A jednak możemy sięgnąć do Jego imion i w tym jak On się nam przedstawia odkryć niesamowitą głębie przybliżającą nas do tego kim On jest.

Bóg – Duch Święty nazywany jest Parakletem. Jednak to słowo zaczerpnięte z greki ma różne tłumaczenia na język polski: pocieszyciel, obrońca, adwokat… Wszystkie one są prawdziwe.

On jest i naszym pocieszycielem i naszym obrońcą i staje po naszej stronie w sądzie ale…to wszystko to jeszcze niewiele.

Reklama
Reklama

Paraklet to ktoś kto według starożytnej tradycji mógł stanąć na rozprawie obok skazanego. Nie musiał nic mówić, a sama jego obecność zamykała usta oskarżycielowi. Sąd nie mógł skazać tego za którym wstawiał się paraklet.

To właśnie kogoś takiego obiecuje nam Jezus. Sprawiedliwego, który swoją sprawiedliwością zakryje nasze grzechy i przewinienia. Choćbyśmy się nie wiem jak starali nasze życie nie będzie bezgrzeszne, nasze życie nie będzie doskonałe ale Bóg znalazł na to sposób. Zsyła Parakleta, by sąd nad nami mógł się zakończyć szczęśliwie.

Od nas jednak zależy czy zechcemy by stał obok nas, czy zechcemy by zasłonił nasze grzechy. My przecież sami uwielbiamy się wybielać i usprawiedliwiać, zbierać zasługi i robić dobre wrażenie… Jesteśmy w tym żałośni bo to nie jest droga do prawdziwej doskonałości. Tylko siebie pogrążamy, a tymczasem Paraklet może nas uratować.

Reklama

biografia-ducha-sw-d1

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite