Nasze projekty

Trwasz w Jezusie? Żyjesz świętością

- Każde działanie - praca i odpoczynek, życie rodzinne i społeczne, podejmowanie odpowiedzialności politycznej, kulturalnej i gospodarczej - każda działalność, jeśli jest przeżywana w jedności z Jezusem oraz z postawą miłości i służby jest okazją do życia w pełni chrztem i ewangeliczną świętością - mówił Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Regina Coeli" w Watykanie. Wspomniał również beatyfikowaną wczoraj w Krakowie bł. Hannę Chrzanowską.

Franciszek zwrócił uwagę, że Słowo Boże na piątą niedzielę wielkanocną, stale wskazuje nam drogę i warunki bycia „wspólnotą Zmartwychwstałego Pana”. Nawiązał do słów dzisiejszej Ewangelii, w których Jezus przedstawia się jako „prawdziwy krzew winny” i zachęca nas, abyśmy „trwali z Nim zjednoczeni”. „Winorośl jest rośliną, która tworzy jedność z latoroślami; a latorośle owocują tylko dlatego, że są zjednoczone z winnym krzewem. Związek ten jest tajemnicą życia chrześcijańskiego, a św. Jan ewangelista wyraża to za pomocą czasownika „trwać”, który w dzisiejszym fragmencie powtarza się siedmiokrotnie” – wyjaśnił Franciszek.

Zaznaczył, ze „trwanie z Panem” to odważne wyjście ze swoich ograniczeń, z naszej wygody, ograniczonych i chronionych przestrzeni, by „wyruszyć na otwarte morze potrzeb innych osób i tchnąć sporo życia do naszego chrześcijańskiego świadectwa w świecie”.

Franciszek przypomniał, że odwaga ta rodzi się z wiary w zmartwychwstałego Pana i z pewności, że Jego Duch towarzyszy naszej historii a jednym z najdojrzalszych owoców, który wypływa z komunii z Chrystusem, jest zaangażowanie miłości wobec bliźniego. „Dynamizm miłości człowieka wierzącego nie jest owocem strategii, nie wynika z napięć zewnętrznych, aspektów społecznych czy ideologicznych, ale ze spotkania z Jezusem i trwania w Jezusie” – mówił Ojciec Święty.

Reklama

Wskazał, że jeśli jesteśmy w bliskiej relacji z Panem, tak jak są sobie bliskie i połączone ze sobą krzew winny i latorośle, to jesteśmy zdolni do przynoszenia owoców nowego życia, miłosierdzia, sprawiedliwości i pokoju, które wywodzą się ze Zmartwychwstania Pana.

Zaznaczył, że tak właśnie czynili święci, którzy żyli w pełni życiem chrześcijańskim i świadectwem miłości, ponieważ byli prawdziwymi latoroślami winnego krzewu Pana. Cytując adhortację apostolską „Gaudete et exsultate”, zwrócił uwagę, że aby być świętymi „nie trzeba być biskupami, kapłanami, zakonnikami ani zakonnicami, lecz wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi”.

„Każde działanie – praca i odpoczynek, życie rodzinne i społeczne, podejmowanie odpowiedzialności politycznej, kulturalnej i gospodarczej – każda działalność, jeśli jest przeżywana w jedności z Jezusem oraz z postawą miłości i służby jest okazją do życia w pełni chrztem i ewangeliczną świętością” – podkreślił Franciszek.

Reklama

Bezpośrednio po rozważaniu i modlitwie papież nawiązał do beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej w Krakowie. – Wczoraj, w Krakowie została ogłoszona błogosławioną Hanna Chrzanowska, wierna świecka, która poświęciła swoje życie opiece nad chorymi, w których widziała oblicze cierpiącego Jezusa. Dziękujmy Bogu za świadectwo tej apostołki chorych i starajmy się naśladować jej przykład – powiedział Franciszek.

Wspomniał również na ubiegłotygodniowe ataki na wiernych w Nigerii, historyczne spotkanie przywódców obu państw Koreańskich oraz zapowiedział rozpoczęcie Maryjnego miesiąca maja. – Nasze modlitwy w tym miesiącu zanośmy w intencji pokoju w Syrii i na całym świecie. Towarzyszę też moją modlitwą pozytywnemu rezultatowi szczytu między-koreańskiego w miniony piątek oraz odważnym zobowiązaniom podjętym przez przywódców obu stron, aby podjąć drogę szczerego dialogu na rzecz Półwyspu Koreańskiego wolnego od broni jądrowej. Proszę Pana, aby nie zostały zawiedzione nadzieje na przyszłość pokoju i braterską przyjaźń, i mogła być kontynuowana współpraca, przynosząc dobre owoce ukochanemu narodowi koreańskiemu i całemu światu. A wy nie zapominajcie również o tym, by modlić się za mnie – zakończył Papież.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite