Nasze projekty

Franciszek: Duch Święty zstępuje na Kościół i każdego z nas, ożywiając nasze umysły i serca

"Pan wie, jak do nas dotrzeć i otworzyć drzwi naszych serc. On zsyła Ducha Świętego na nas, który nas ogarnia i pokonuje wszystkie nasze niezdecydowania, łamie nasze obrony i demontuje nasze fałszywe zabezpieczenia " - powiedział Franciszek podczas modlitwy Regina Coeli w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Watykanie. Papież podkreślił, że Duch Święty działa na Kościół i każdego człowieka, ożywiając umysły i serca.

Papież nawiązał do fragmentu księgi Dziejów Apostolskich opowiadającego o Zesłaniu Ducha Świętego w Wieczerniku, które objawiło się to „szumem”, który nagle dał się słyszeć z nieba, jakby uderzenie gwałtownego wichru. Jest to więc doświadczenie realne, ale i symboliczne – zaznaczył.

„Duch Święty ożywia serca i umysły”

Franciszek zwrócił uwagę, że „Duch Święty jest jak mocny i swobodny wiatr”, nie można go kontrolować, zatrzymać ani zmierzyć, nie można też przewidzieć jego kierunku. Nie daje się ograniczyć w naszych ludzkich potrzebach, w naszych schematach i naszych uprzedzeniach. Duch Święty pochodzi od Boga Ojca i Jego Syna Jezusa Chrystusa i zstępuje na Kościół – na każdego z nas – ożywiając nasze umysły i serca – powiedział Franciszek.

Zwrócił uwagę, że w dniu Pięćdziesiątnicy uczniowie Jezusa byli jeszcze zdezorientowani i zalęknieni, nie mieli odwagi, aby wyjść z ukrycia. Przestrzegł przed pozostawaniem w ochronnych murach naszych środowisk. Ale Pan wie, jak do nas dotrzeć i otworzyć drzwi naszych serc. On zsyła Ducha Świętego na nas, który nas ogarnia i pokonuje wszystkie nasze niezdecydowania, łamie nasze obrony i demontuje nasze fałszywe zabezpieczenia. Duch Święty czyni nas nowymi stworzeniami, tak jak uczynił to tamtego dnia z Apostołami – powiedział Franciszek.

Reklama
Reklama

„Duch Święty zmienia serce i poszerza spojrzenie”

Papież zaznaczył, że po otrzymaniu Ducha Świętego apostołowie nie byli oni już takimi, jak przedtem. Duch Święty zmienia serce, poszerza spojrzenie uczniów. Czyni ich zdolnymi do przekazywania wszystkim wielkich dzieł Bożych, bez ograniczeń, przekraczając granice kulturowe i religijne, w których przywykli myśleć i żyć. Pozwala im docierać do innych z poszanowaniem ich możliwości słuchania i rozumienia, w kulturze i języku każdego z nich – wyjaśniał papież.

Na zakończenie wezwał: Prośmy dziś Maryję Dziewicę, Matkę Kościoła, o wstawiennictwo, aby Duch Święty zstąpił w obfitości, napełnił serca wierzących i rozpalił we wszystkich ogień swej miłości.

kw/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę