Nasze projekty

Arcybiskup Georg Gänswein wraca do Watykanu

Arcybiskup Georg Gänswein, sekretarz osobisty papieża-seniora Benedykta XVI może dzisiaj opuścić szpital i powrócić do domu - klasztoru Mater Ecclesiae. Jego stan się poprawił – podaje powołując się na swoje źródła agencja CNA Deutsch.

fot. CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Liczący 64 lata abp Gänswein podziękował za liczne życzenia powrotu do zdrowia i modlitwy. 11 września został przyjęty do kliniki z bólem nerek, dziś ma opuścić szpital i powrócić do Watykanu. Obok funkcji sekretarza osobistego papieża-seniora jest on też Prefektem Domu Papieskiego.

Abp Georg Gänswein urodził się 30 lipca 1956 w Riedern am Wald w powiecie Waldshut, w Badenii-Wirtembergii. Przed podjęciem studiów pracował jako instruktor narciarstwa i listonosz. Początkowo zamierzał zostać maklerem giełdowym. Studiował teologię katolicką we Fryburgu Bryzgowijskim i 31 maja 1984 został wyświęcony na kapłana przez arcybiskupa Fryburga, Oskara Saiera. Dwa lata później rozpoczął w Monachium studia doktoranckie z dziedziny prawa kanonicznego, zakończone uzyskaniem doktoratu w 1993. W 1994 został mianowany referentem arcybiskupa i proboszczem parafii katedralnej.

W 1995 rozpoczął pracę w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a następnie, od 1996 w Kongregacji Nauki Wiary. Jest też profesorem prowadzonego przez Opus Dei Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża, gdzie wykłada prawo kanoniczne.

Reklama

W 2003 został osobistym sekretarzem kardynała Josepha Ratzingera. Po konklawe 2005 i wyborze kard. Ratzingera na papieża nadal pełni funkcję jego osobistego sekretarza.

7 grudnia 2012 papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem tytularnym Urbs Salvia i mianował prefektem Domu Papieskiego. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 2013 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich sam papież, któremu asystowali kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, i kardynał Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Testimonium Perhibere Veritati” (Dać Świadectwo Prawdzie).

ah, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę