Nasze projekty

40 lat temu zmarł Jan Paweł I – papież uśmiechnięty

Nie zdążył napisać żadnego listu apostolskiego ani encykliki, ale zdążył zapisać się w pamięci ludzi jako "papież uśmiechnięty". Dokładnie 40 lat temu umarł Sługa Boży Jan Paweł I.

 Był pierwszym, który po wyborze na papieża nie chciał by noszono go w tradycyjnej lektyce, choć ostatecznie zgodził się na ten przywilej jako ostatni z papieży. Słynął jednak ze skromności i niechęci do przepychu, czemu dawał wyraz od początku pełnienia swojej posługi biskupiej, jeszcze jako Albino Luciani – biskup Vittorio Veneto. Zamiast w apartamentach zamieszkał wtedy w  spartańskich warunkach zamku San Marino, nosił zwykłą sutannę. Często posługiwał wśród chorych i inicjował wiele akcji charytatywnych.

Miał również talent pisarski. Dużą popularnością cieszył się jego cykl artykułów w miejscowej gazecie „Messagero di Sant Antonio”, w których aktualne problemy współczesności poruszał w formie listów do sławnych postaci. Na przykład do… Pinokia. – Gdybym nie został księdzem, pewnie byłbym dziennikarzem – żartował, gdy jego felietony ukazały się drukiem.

Na papieża wybrano go 26 sierpnia 1978 r.  po zaledwie jednym dniu konklawe zwołanego po śmierci papieża Pawła VI. Jako pierwszy papież w historii zdecydował się wtedy na przyjęcie dwóch imion na cześć swoich wielkich poprzedników: papieża Jana XXIII i Pawła VI.  Pontyfikat zainaugurował uroczyście 3 września. Zdążył wygłosić 11 homilii i przemówień, odbyć zaledwie 4 audiencje generalne i odprawić 5 niedzielnych publicznych nabożeństw „Anioł Pański”.

Reklama
Reklama

Do historii przeszło jego spotkanie z prawosławnym metropolitą Nikodemem, odbyte ledwie 2 dni po rozpoczęciu posługi papieskiej przez Jana Pawła I. Było to pierwsze od 500 lat oficjalne spotkanie rzymskiego papieża z wysokim rangą przedstawicielem Cerkwi. Spotkanie miało jednak dramatyczne zakończenie, gdyż Nikodem doznał zawału serca i umarł w obecności papieża.

Niedługo zmarł również także sam Ojciec Święty. Gdy rankiem 28 września 1978 r. współpracownicy weszli do pokojów papieskich, znaleźli papieża już nieżyjącego. Sługa Boży Jan Paweł I zmarł na atak serca po zaledwie 33 dniach pontyfikatu. Pochowano go 4 października w bazylice św. Piotra w Watykanie. Kilka dni później rozpoczęło się konklawe, które następnym papieżem wybrało Karola Wojtyłę z Polski – św. Jana Pawła II.

To Jan Paweł II rozpoczął w 2003 r. proces beatyfikacyjny swojego uśmiechniętego poprzednika. 8 listopada 2017 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła I.

Reklama
Reklama

 

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę