Nazywano go „papieżem uśmiechu”. W przyszłym roku beatyfikacja Jana Pawła I?

W przyszłym roku, na pewno przed Wielkanocną, odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła I - podaje rzymski dziennik Il Messaggero.

fot. it.wikipedia.org, Public Domain via Wikimedia Commons

„Papież uśmiechu”, bo tak nazywali Włosi Jana Pawła II kierował Kościołem zaledwie 33 dni – zmarł 28 września 1978 roku, a od 2003 roku toczy się jego proces beatyfikacyjny.

W 2019 roku konsulta lekarska wydała pozytywną opinię na temat cudu za wstawiennictwem Jana Pawła I, później również teolodzy, a ostatnio kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

„Rozpatrywana sprawa z teologicznego i medycznego punktu widzenia nie przedstawiała żadnych problemów” – informuje rzymski dziennik. Ostatnią instancją będzie polecenie papieża, aby Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych opublikowała dekret o cudzie.

Reklama
Reklama

Niewytłumaczalne uzdrowienie dziewczynki

Za wstawiennictwem Jana Pawła I miało dojść do niewytłumaczalnego medycznie cudu. Jak zdradza dziennikarka, przypadek dotyczy uzdrowienia dziewczynki, mieszkanki Buenos Aires, z poważnej formy encefalopatii (uszkodzenia mózgowia), do którego doszło w Argentynie w 2011 roku.

31 października 2019 konsylium medyczne jednogłośnie opowiedziało się za naukową niewytłumaczalnością i trwałym charakterem rozpatrywanego uzdrowienia. Natomiast 6 maja 2021 roku także kongres teologów wypowiedział się pozytywnie o domniemanym cudzie.

„Papież uśmiechu” przewodził Kościołowi zaledwie 33 dni

Jan Paweł I, czyli Albino Luciani, urodził się 17 października 1912 roku w Forno di Canale (dziś Canale d’Agordo) w północno-wschodnich Włoszech.

Reklama
Reklama

Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935 roku, a 15 grudnia 1958 roku św. Jan XXIII mianował go biskupem Vittorio Veneto i osobiście udzielił mu sakry 27 grudnia w Watykanie.

Dokładnie 11 lat później, 15 grudnia 1969 roku Paweł VI powołał go na patriarchę Wenecji, a na konsystorzu 5 marca 1973 roku włączył do Kolegium Kardynałów.

Na konklawe 26 sierpnia 1978 roku kard. Luciani został wybrany papieżem i jako pierwszy w historii przyjął dwa imiona: Jan Paweł I.

Reklama

Zmarł niespodziewanie na atak serca 28 września 1978 roku w Watykanie, zaledwie po 33 dniach sprawowania urzędu.

Od 2003 roku toczy się proces beatyfikacyjny

17 czerwca 2003 roku Jan Paweł II zezwolił na otwarcie beatyfikacyjnego Jana Pawła I, który rozpoczął się na szczeblu diecezji Belluno 23 listopada tegoż roku, a zakończył się 10 listopada 2006 r.

Akta procesu przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która – po zbadaniu sprawy – 9 listopada 2017 r. ogłosiła dekret o heroiczności cnót Jana Pawła I.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę