Nasze projekty

Jan Paweł I będzie beatyfikowany. Papież zatwierdził dekret dotyczący cudu

Papież zatwierdził dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła I, a to oznacza, że zostanie on niedługo beatyfikowany.

fot. it.wikipedia.org, Public Domain via Wikimedia Commons

Jan Paweł I kierował Kościołem zaledwie 33 dni, a Włosi nazywali go „papieżem uśmiechu”. Media spekulują, że zostanie beatyfikowany w przyszłym roku, jeszcze przed Wielkanocą.

Cud za wstawiennictwem Jana Pawła I

Za wstawiennictwem Jana Pawła I miało dojść do niewytłumaczalnego medycznie cudu. Przypadek dotyczy uzdrowienia dziewczynki, mieszkanki Buenos Aires, z poważnej formy encefalopatii (uszkodzenia mózgowia), do którego doszło w Argentynie w 2011 roku.

31 października 2019 konsylium medyczne jednogłośnie opowiedziało się za naukową niewytłumaczalnością i trwałym charakterem rozpatrywanego uzdrowienia. Natomiast 6 maja 2021 roku także kongres teologów wypowiedział się pozytywnie o domniemanym cudzie.

Reklama
Reklama

Papież zatwierdził jeszcze dekrety siedmiu innych osób

Podczas audiencji udzielonej kard. Marcello Semeraro, prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, papież zatwierdził również dekrety dotyczące siedmiu innych osób.

Pozostałe osoby to:

  • uznanie cudu za wstawiennictwem sługi Bożej Marii Bereniki Duque Hencker (1898-1993) z Kolumbii, założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr od Zwiastowania,
  • uznanie męczeństwa kapłana diecezjalnego Piotra Ortiza de Zárate i jezuity Jana Antoniego Solinasa, zamordowanych 27 października 1683 w Argentynie,
  • oraz uznanie cnót heroicznych:
  • Diego Hernándeza Gonzáleza (1915-76) – Hiszpana, kapłana diecezjalnego,
  • Jana Spoletiniego OFM (Rocco Giocondo Pasquale, 1870-1951) – Włocha,
  • Magdaleny od Jezusa (Elisabetta Maria Maddalena Hutin; 1898-1989) – Francuzki, ale działającej we Włoszech, założycielki Bractwa Małych Sióstr Jezusa,
  • Elżbiety Martínez (1905-91) – Włoszki, założycielki Zgromadzenia Córek Maryi Panny z Leuki.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę