Nasze projekty

„Papież uśmiechu” zostanie beatyfikowany? Coraz bliżej zatwierdzenia cudu

Za wstawiennictwem Jana Pawła I miało dojść do uzdrowienia dziewczynki z ciężkim uszkodzeniem mózgowia. Lekarze ogłosili, że to przypadek naukowo niewytłumaczalny. Jeśli biskupi i kardynałowie wypowiedzą się pozytywnie na temat domniemanego cudu, to sprawa zostanie przedstawiona papieżowi.

fot. it.wikipedia.org, Public Domain via Wikimedia Commons

O postępach procesu beatyfikacyjnego papieża Jana Pawła I, wybranego na Stolicę Piotrową 26 sierpnia 1978 roku i zmarłego po 33 dniach pontyfikatu przypomina na łamach dziennika „Avvenire” Stefania Falasca.

8 listopada 2017 roku papież Franciszek zezwolił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na opublikowanie dekretu o heroiczności cnót „papieża uśmiechu”, jak nazywali Włosi Jana Pawła I.

Niewytłumaczalne uzdrowienie dziewczynki

Za wstawiennictwem Jana Pawła I miało dojść do niewytłumaczalnego medycznie cudu. Jak zdradza dziennikarka, przypadek dotyczy uzdrowienia dziewczynki, mieszkanki Buenos Aires, z poważnej formy encefalopatii (uszkodzenia mózgowia), do którego doszło w Argentynie w 2011 roku.

Reklama
Reklama

31 października 2019 konsylium medyczne jednogłośnie opowiedziało się za naukową niewytłumaczalnością i trwałym charakterem rozpatrywanego uzdrowienia. Natomiast 6 maja 2021 roku także kongres teologów wypowiedział się pozytywnie o domniemanym cudzie.

W październiku w sprawie tej mają wypowiedzieć się kardynałowie i biskupi – członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli ich opinia będzie pozytywna, prefekt tej dykasterii przedstawi sprawą papieżowi.

„Papież uśmiechu” przewodził Kościołowi zaledwie 33 dni

Jan Paweł I, czyli Albino Luciani, urodził się 17 października 1912 roku w Forno di Canale (dziś Canale d’Agordo) w północno-wschodnich Włoszech.

Reklama
Reklama

Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935 roku, a 15 grudnia 1958 roku św. Jan XXIII mianował go biskupem Vittorio Veneto i osobiście udzielił mu sakry 27 grudnia w Watykanie.

Dokładnie 11 lat później, 15 grudnia 1969 roku Paweł VI powołał go na patriarchę Wenecji, a na konsystorzu 5 marca 1973 roku włączył do Kolegium Kardynałów.

Na konklawe 26 sierpnia 1978 roku kard. Luciani został wybrany papieżem i jako pierwszy w historii przyjął dwa imiona: Jan Paweł I.

Reklama

Zmarł niespodziewanie na atak serca 28 września 1978 roku w Watykanie, zaledwie po 33 dniach sprawowania urzędu.

Od 2003 roku toczy się proces beatyfikacyjny

17 czerwca 2003 roku Jan Paweł II zezwolił na otwarcie beatyfikacyjnego Jana Pawła I, który rozpoczął się na szczeblu diecezji Belluno 23 listopada tegoż roku, a zakończył się 10 listopada 2006 r.

Akta procesu przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która – po zbadaniu sprawy – 9 listopada 2017 r. ogłosiła dekret o heroiczności cnót Jana Pawła I. Promotorem jego sprawy kanonizacyjnej jest były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Beniamino Stella.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę