Fotografa s. Łucji Carlos Evaristo/Wikipedia

Jan Paweł I jako kardynał spotkał się z s. Łucją. Co powiedziała mu o Fatimie?

"Długo rozmawiałem z s. Łucją dos Santos, jedyną żyjącą z trojga wizjonerów" - pisał kard. Albino Luciani, przyszły papież Jan Paweł I. Jak wyglądało ich spotkanie?

Reklama

Jan Paweł I jako kardynał odwiedził siostrę Łucję z Fatimy – przypomina o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Karmelita, przywołując postawę patriarchy weneckiego, wobec nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej, podkreśla, że wyniesionemu na ołtarze papieżowi bliskie było fatimskie orędzie.

Jan Paweł I o objawieniach w Fatimie

Zakonnik przypomina, że rok przed wyborem na Stolicę Piotrową Albino Luciani odbył pielgrzymkę do Fatimy i spotkał się ze służebnicą Bożą Łucją dos Santos, karmelitką bosą.

W pismach Albina Lucianiego nawiązania do Fatimy i pastuszków nie są wprawdzie liczne, ale od początku zauważamy w nich prawdziwie duszpasterską i budującą postawę w obliczu objawień fatimskich. Kardynał nakazał, aby w diecezji weneckiej upamiętniono sześćdziesiątą ich rocznicę, która przypadała w 1977 roku. Zorganizował m.in. pielgrzymkę duchowieństwa do Fatimy i celebrę nie tylko w sanktuarium, lecz także w klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Coimbrze. Spotkał się następnie osobiście z s. Łucją i sporządził szczegółowy raport z rozmowy z wizjonerką.

Reklama
Reklama

CZYTAJ: Fatima. Najważniejsze fragmenty z przesłania Maryi

Co o spotkaniu z s. Łucją pisał Jan Paweł I?

W poniedziałek 11 lipca koncelebrowałem w kościele karmelitanek w Coimbrze (…). Zaraz potem (kardynałowie mogą wejść do klauzury) spotkałem całą wspólnotę sióstr (…); później długo rozmawiałem z s. Łucją dos Santos, jedyną żyjącą z trojga wizjonerów (…), która bardzo podkreślała potrzebę, aby dzisiejsi chrześcijanie, a zwłaszcza seminarzyści, nowicjusze i nowicjuszki byli poważnie zdeterminowani, by należeć bez reszty do Boga.

Z wielkim naciskiem i przekonaniem mówiła mi o potrzebie radykalizmu osób konsekrowanych, księży i wierzących; radykalizmu podobnego do tego, jakim żyli święci (…). Siostra Łucja nie mówiła mi o objawieniach, więc sam ją o nie zapytałem. (…) Tutaj ktoś mógłby mi zarzucić: Czy kardynał nie wie, że Ewangelia zawiera wszystko i że nawet zatwierdzone objawienia nie są artykułami wiary? Znam to bardzo dobrze. Ale Ewangelia mówi też, że pojawią się znaki, które będą towarzyszyć wierzącym. Jeśli dziś badanie znaków czasu stało się tak modne, że jesteśmy świadkami niejako plagi znaków, uważam, że uzasadnione jest odwoływanie się do znaku z 13 października 1917 roku, poświadczonego nawet przez antyklerykałów i niewierzących”.

Reklama
Reklama

Przyszły papież wymienił i opisał cztery znaki zawarte w przesłaniu objawień fatimskich: pokutę za grzechy i unikanie ponownego obrażania Pana, modlitwę, odmawianie różańca, wiarę w istnienie piekła.

ZOBACZ: Łucja, Franciszek i Hiacynta. Co wiemy o objawieniach od dzieci z Fatimy?

W rok po pielgrzymce do Fatimy został wybrany papieżem

O. Praśkiewicz podkreśla, że do swego spotkania z s. Łucją, patriarcha powrócił w homilii wygłoszonej w Bazylice św. Marka w Wenecji w Niedzielę Wielkanocną, 26 marca 1978 roku. Konstatując, że „w męce i zmartwychwstaniu Pana Jezusa kobiety zachowały się poprawniej niż mężczyźni” przyszły papież przywołał niektóre kobiety z historii Kościoła, które pobudzały biskupów i papieży do gorliwego pełnienia ich posługi: Katarzynę ze Sieny, Teresę z Avila, Bernadettę, Armindę Barelli i s. Łucję dos Santos.

Reklama

„Za przykładem kard. Lucianiego – Jana Pawła I, który w rok po pielgrzymce do Fatimy i po spotkaniu z siostrą Łucją został wybrany Namiestnikiem Chrystusa, a dziś dostąpił chwały ołtarzy przez beatyfikację, chciejmy szerzyć orędzie fatimskie i prośmy także o rychłą beatyfikację siostry Łucji, by dzieliła chwałę świętych Hiacynty i Franciszka, z którymi dane jej było widzieć ‘piękną Panią z Nieba” i przekazać ludzkości Jej przesłanie” – zaapelował o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD.

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę