We wrześniu beatyfikacja Jana Pawła I. Jak będzie wyglądać?

Modlitewne czuwanie, liturgia beatyfikacyjna na Placu św. Piotra w Rzymie, msza dziękczynna - wejdą w skład wrześniowych uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła I. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało dziś szczegóły.

fot. it.wikipedia.org, Public Domain via Wikimedia Commons

Liturgia beatyfikacyjna odbędzie się w niedzielę 4 września na Placu św. Piotra o godzinie 10.30. Przewodniczyć jej będzie papież Franciszek. Dzień wcześniej, w sobotę 3 września, w Bazylice św. Jana na Lateranie odbędzie się czuwanie modlitewne pod przewodnictwem kard. Angelo De Donatisa, papieskiego wikariusza Rzymu.

Msza dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła I odbędzie się natomiast w niedzielę 11 września. Uroczystość odbędzie się na placu w Canale d’Agordo, miejscu narodzin nowego błogosławionego, z udziałem biskupów i duchowieństwa diecezji, w których Albino Luciani pełnił swoją posługę kapłańską i biskupią: patriarchatu Wenecji, diecezji Vittorio Veneto i macierzystej diecezji Belluno-Feltre.

Cud za wstawiennictwem Jana Pawła I

Jan Paweł I kierował Kościołem zaledwie 33 dni, a Włosi nazywali go „papieżem uśmiechu”. Będzie to piąty papież z XX wieku wyniesiony na ołtarze, po św. Piusie X (1903-1914), św. Janie XXIII (1958-1963), św. Pawle VI (1963-1978) i św. Janie Pawle II (1978-2005). W październiku zeszłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła I.

Reklama
Reklama

Za wstawiennictwem Jana Pawła I miało dojść do niewytłumaczalnego medycznie cudu. Przypadek dotyczy uzdrowienia dziewczynki, mieszkanki Buenos Aires, z poważnej formy encefalopatii (uszkodzenia mózgowia), do którego doszło w Argentynie w 2011 roku.

31 października 2019 konsylium medyczne jednogłośnie opowiedziało się za naukową niewytłumaczalnością i trwałym charakterem rozpatrywanego uzdrowienia. Natomiast 6 maja 2021 roku także kongres teologów wypowiedział się pozytywnie o domniemanym cudzie.

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

ZOBACZ: 4 września odbędzie się beatyfikacja „papieża uśmiechu” Jana Pawła I

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę