Zmarł jedyny biskup narodowości mongolskiej

Miał 101 lat i był jedynym biskupem na świecie narodowości mongolskiej. W Chinach zmarł biskup Joseph Ma Zhongmu.

W latach 1983-2005 był nieuznawanym przez władze ordynariuszem północnochińskiej diecezji Ningxia, obejmującej część regionu autonomicznego Ningxia, część prowincji Shaanxi i część regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna.

W nekrologu napisanym po śmierci hierarchy napisano, że „biskup Joseph Ma Zhongmu przetłumaczył na mongolski Mszał Rzymski i przesłał go do Watykanu do zatwierdzenia, którego jednak nie otrzymał, gdyż nikt w Stolicy Apostolskiej nie znał tego języka”

Urodził się 1 listopada 1919 r. na terenie Mongolii Wewnętrznej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 r. Po studiach na uniwersytecie katolickim Fu Ren w Pekinie, pracował duszpastersko w Zhongwei i Hohhot. Gdy odmówił wstąpienia do nowo utworzonego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, został w 1958 r. jako „kontrrewolucjonista” skazany na przymusowe roboty. Uwolniony w 1969 r., pracował jako robotnik w oczyszczalni wody. Zrehabilitowany w 1979 r., powrócił do pracy duszpasterskiej.

Reklama
Reklama

W listopadzie 1983 r. otrzymał z mandatu Stolicy Apostolskiej, ale bez zgody władz, sakrę biskupią jako ordynariusz diecezji Ningxia. Po przejściu na emeryturę w 2005 r. udzielał się jako ksiądz w swej rodzinnej parafii w Chengchuan.

ad, KAI/Stacja7

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę