Ułaskawiony po latach ks. Ernesto Cardenal z Nikaragui nie żyje
Był poetą, kapłanem, działaczem społecznym, suspendowanym przez Jana Pawła II w latach 80. za zaangażowanie w politykę. W wieku 95 lat zmarł w Nikaragui ks. Ernesto Cardenal, którego zaledwie rok wcześniej papież Franciszek "ułaskawił".
Polub nas na Facebooku!
Ułaskawienie polegało na cofniętej mu w lutym 2019 r. suspensie “a divinis”, nałożonej na ks. Cardenala w marcu 1983 przez Watykan. Sędziwy kapłan przyjął tę wiadomość na łóżku szpitalnym “świadomie, odprężony i z uśmiechem”. Wcześniej, mimo niemożliwości sprawowania sakramentów, przez dziesięciolecia działał społecznie, przede wszystkim walcząc z analfabetyzacją dzieci. Dobrą wiadomość przekazał mu wtedy nuncjusz apostolski w Nikaragui Polak abp Stanisław W. Sommertag.
W Europie z nazwiska kojarzy go być może niewielu katolików, więcej skojarzeń budzi się jednak gdy widzimy słynne zdjęcie z lotniska w Managui z 1983 r. Ks. Cardenal był wówczas tym księdzem, któremu papież Jan Paweł II nie podał ręki podczas ceremonii powitania na początku wizyty w Nikaragui. Powiedział wówczas do niego “Najpierw musisz uregulować swoje sprawy z Kościołem”. Chodziło o ostrzeżenia już wtedy wysyłane przez Watykan do ks. Cardenala w związku z objętą przez niego funkcją… ministra edukacji w rządzie Daniela Ortegi. Zaangażowany już wtedy społecznie kapłan był jedną z twarzy toczącej się wówczas w tym kraju rewolucji. Działał również na polu teologii wyzwolenia.
Kilka miesięcy później został oficjalnie zawieszony w czynnościach kapłańskich i przeniesiony do stanu świeckiego. Ministrem edukacji był jeszcze przez kilka lat. W 1989 wspólnie z austriackim aktorem Dietmarem Schönherrem Ernesto Cardenal założył w Grenadzie Dom Trzech Światów – projekt na rzecz kultury i rozwoju. W latach 1984-90 Cardenal prowadził i koordynował wielką kampanię alfabetyzacji, która zyskała sobie uznanie UNESCO. Dzięki niej co najmniej pół miliona Nikaraguańczyków nauczyło się czytać i pisać.
Zeświecczony duchowny opuścił FSLN w 1994, gdyż nie mógł się zgodzić z coraz bardziej autorytarnym – jego zdaniem – sposobem kierowania ruchem (wówczas już partią) przez Daniela Ortegę.
Ernesto Cardenal był też czołowym poetą latynoamerykańskim, zdobywcą wielu międzynarodowych nagród literackich, a jego utwory przetłumaczono na ponad 20 języków. Został odznaczony m.in. francuską Legią Honorową i Międzynarodową Nagrodą im. Mario Benedettiego, przyznawaną przez rząd Urugwaju.
ad, KAI/Stacja7