Nasze projekty

ŚDM w Lizbonie. Dotychczas zarejestrowało się 600 tys. uczestników

Dotychczas zarejestrowani pielgrzymi pochodzą ze 184 krajów świata. Najwięcej uczestników przybędzie z Hiszpanii, Włoch i Portugalii, z Francji, Polski i USA.

fot. Sofia Pasman / Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / Flickr

Według oficjalnych informacji ŚDM, najwięcej uczestników przybędzie z Hiszpanii, Włoch i Portugalii, z Francji, Polski i USA. Ponadto na ŚDM 2023 zgłosiło się ponad 20 tys. wolontariuszy, wśród nich lekarze, sanitariusze i studenci medycyny. Ponad 1000 punktów gastronomicznych wyda młodym uczestnikom ponad dwa miliony posiłków.

Obok głównych wydarzeń ŚDM, takich jak spotkania krajowe, katechezy i Msze, ŚDM w Lizbonie oferują ponad 200 innych atrakcji, w tym wydarzenia muzyczne, taneczne, teatralne i turnieje sportowe.

Kolejną wysoką liczbą, na którą wskazują organizatorzy ŚDM, jest 6753 drzew posadzonych na całym świecie na pamiątkę ŚDM Lizbona 2023 we współpracy z Global Tree Initiative (GTI), międzynarodową inicjatywą sadzenia drzew. Pamiątkowe drzewa zasadzono w takich krajach jak Hiszpania, Francja, Indie, Australia, Angola, Gwinea i Brazylia.

Reklama

ZOBACZ >>> Księża z TikToka ambasadorami ŚDM. A obok nich również Ida Nowakowska i Tau

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, parafie diecezji goszczących – Lizbony, Setúbal i Santarém – zarejestrowały już 6000 rodzin, które udostępnią swoje domy pielgrzymom. Na zakwaterowanie zbiorowe organizacja przygotowała 400 tys. miejsc w goszczących diecezjach i nadal negocjuje podpisanie protokołów z radami miejskimi i innymi organami miejskimi w różnych miejscach.

Oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży, zatytułowany „Há Pressa no Ar”, jest dostępny nie tylko w języku kraju goszczącego – w 2023 roku jest to portugalski – ale także w oficjalnych językach Światowych Dni Młodzieży, a mianowicie angielskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. Został również przetłumaczony na dziewięć innych języków, takich jak niemiecki, mandaryński, wietnamski, koreański, indonezyjski, a także arabski i portugalski język migowy.

Reklama

Oryginalna wersja hymnu „Ha Pressa no Ar” została zaprezentowana już w styczniu 2021 roku. Tekst nawiązuje do nawiedzenia przez Maryję Elżbiety, matki św. Jana Chrzciciela.

POSŁUCHAJ POLSKIEJ WERSJI HYMNU >>> „Powietrze już drga”. Polska wersja hymnu ŚDM 2023

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę