Nasze projekty

Franciszek spotka się w Lizbonie z ofiarami nadużyć duchownych

"W czasie Światowych Dni Młodzieży planowane jest spotkanie papieża z ofiarami nadużyć. Będzie to spotkanie dyskretne, aby chronić prywatność zainteresowanych" - poinformował arcybiskup i patriarcha Lizbony, kard. Manuel Clemente.

Fot. influenzando/Cathopic

Na marginesie Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek chce spotkać się nie tylko z młodzieżą i politykami. W Portugalii planowane jest również spotkanie z ofiarami nadużyć – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej online arcybiskup i patriarcha Lizbony, kardynał Manuel Clemente.

Będzie to spotkanie dyskretne, aby chronić prywatność zainteresowanych, czas i miejsce nie zostaną ogłoszone z wyprzedzeniem – zaznaczył arcybiskup stolicy Portugalii. Dodał, że nie ma wiedzy, czy podczas spotkania papież przeprosi również za nadużycia w Kościele.

W połowie lutego komisja powołana przez episkopat portugalski opublikowała raport z dochodzenia, zgodnie z którym w latach 1950-2022 co najmniej 4 815 osób było wykorzystywanych seksualnie w środowisku kościelnym. Akty agresji miały miejsce głównie w katolickich seminariach, domach, szkołach lub obiektach sportowych. Średni wiek ofiar wynosił nieco poniżej jedenastu lat; w 77 procentach przypadków sprawcami byli księża.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Bp Czaja jest już po przeszczepie wątroby

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę