Nasze projekty

Sarajewo: Kościół czeka na papieża

Kościół katolicki w Bośni-Hercegowinie z wielką radością przyjął nieoczekiwaną wiadomość, że 6 czerwca papież Franciszek zamierza odwiedzić Sarajewo. Ten dzień będzie dla Kościoła i dla całego kraju kamieniem milowym na drodze do umocnienia pokoju, powiedział arcybiskup Sarajewa, kardynał Vinko Puljić

Głównymi punktami jednodniowej wizyty papieża będzie Msza św., spotkanie z biskupami, wizyta u prezydenta Bakira Izetbegovicia oraz spotkanie z przedstawicielami wspólnot religijnych obecnych w Bośni-Hercegowinie – poinformowały media tego kraju.

Przygotowania do wizyty rozpoczęto od razu, przy czym Kościół liczy na dobrą współpracę z władzami, gdyż – jak podkreślił kard. Puljić – "przecież papież przyjedzie nie tylko na zaproszenie Kościoła, ale także prezydenta Bośni-Hercegowiny".

Zgodnie z linią reprezentowaną przez papieża również podczas tej podróży szczególna uwaga będzie skierowana na ludzi, których dotknęło ubóstwo oraz wykluczenie – poinformował arcybiskup Sarajewa dodając, że „prawie każdy mieszkaniec Bośni-Hercegowiny jest biedny“. "Ta krótka wizyta papieża będzie niewątpliwie zachętą, jakiej potrzebuje ludność kraju, który po wojnie domowej sprzed 20 lat ciągle jest pogrążony w letargu i depresji" – stwierdził kard. Puljić.

Reklama

Zdaniem nuncjusza apostolskiego, arcybiskupa Luigiego Pezzuto, wizyta papieża w Sarajewie, to będzie spotkanie z ofiarami wojny – z „ranami fizycznymi, psychicznymi i ekonomicznymi“. Dyplomata watykański zwrócił uwagę, że polityczny bezruch sprawił, iż kraj jest jednym z najbiedniejszych w Europie, bezrobocie sięga 40 procent, a wielu obywateli żyje poniżej minimum socjalnego.

"Papież przyjedzie jako pasterz swoją wizytą wniesie ważny wkład w dzieło pokoju w kraju, w 20 lat po porozumieniu z Dayton, na mocy którego w pewnym stopniu zostało zamrożonych wiele konfliktów po rozpadzie Jugosławii" – powiedział na konferencji prasowej nuncjusz apostolski. Dlatego – dodał – na papieską wizytę z napięciem oczekuje również strona muzułmańska.

Franciszek będzie drugim papieżem, który odwiedzi Sarajewo. Wcześniej, w dniach 12-13 kwietnia 1997, złożył tam wizytę Jan Paweł II. Papież był w Bośni-Hercegowinie po raz drugi 22 czerwca 2003 roku, kiedy to w Banja Luce ogłosił błogosławionym Ivana Metza, świeckiego katolika.

Reklama

ts (KAI) / Sarajewo

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę