Nasze projekty

Papież spotkał się z bratem Aloisem z Taizé

Papież przyjął na audiencji brata Aloisa, przeora ekumenicznej wspólnoty z Taizé. Była to już jego druga wizyta w Watykanie za tego pontyfikatu. Jak powiedział po audiencji, Franciszek dobrze zna i ceni działalność tej ekumenicznej wspólnoty.

„Rozmawialiśmy przede wszystkim o miłosierdziu, a to z powodu ogłoszenia Roku Świętego Miłosierdzia. Jest to wspaniałe. Prowadzi nas to do serca Ewangelii. W piątek byłem zresztą w Bazylice Watykańskiej i słuchałem homilii. Znalazłem w niej tak wiele zdań i słów, które są podobne do tego, co mówił Brat Roger. Brat Roger kładł bardzo silny nacisk na centralne miejsce miłosierdzia Bożego. Bóg może tylko kochać – mawiał Brat Roger. O tym wszystkim rozmawiałem z Papieżem. Franciszek wie, że ten rok jest dla nas szczególny. W tym roku przypada bowiem setna rocznica urodzin Brata Rogera i dziesiąta rocznica jego śmierci. Papież będzie nam towarzyszył w tych wydarzeniach” – powiedział Radiu Watykańskiemu brat Alois.

 

Brat Alois zaznaczył, że wspólnota z wielkim niepokojem obserwuje wzrost przemocy wobec chrześcijan na całym świecie i dlatego myśli o podjęciu jeszcze większych inicjatyw przekraczających granice wyznań i religii.

Reklama

 

"Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci przemocą wobec chrześcijan na świecie. Papież mówi o ekumenizmie męczenników. Te przemyślenia wziął od Jana Pawła II. Przyjechałem wprost z Bangladeszu, w którym w ostatnich tygodniach odwiedzałem naszych braci. W kraju tym gdzie islam jest bardzo tolerancyjny, o wiele bardziej tolerancyjny niż w innych krajach teraz wzrasta tam napięcie. Musimy jeszcze bardziej zintensyfikować nasze konkretne inicjatywy, spotkania między ludźmi dobrej woli różnych religii. Nie możemy popadać w stereotypy. Myślę, że w tym bardzo jednoczymy się z papieżem" – powiedział brat Alois.

 

Reklama

Wspólnotę z Taizé założył pochodzący ze Szwajcarii teolog protestancki Roger Schutz (1915-2005). W tej burgundzkiej wiosce mieszkał on od 1940 r. Udzielał schronienia wielu ludziom, przede wszystkim Żydom, którym groziła śmierć. Stopniowo do brata Rogera przyłączali się inni bracia. Dwaj pierwsi z nich – to studenci z Genewy: Max Thurian, który studiował teologię i Pierre Souvairan, student agronomii. Wśród pierwszych braci byli też Niemcy i Francuzi, którzy do dziś stanowią najliczniejszą grupę w Taizé. W 1949 r. bracia złożyli śluby i zobowiązali się do życia na wzór wspólnoty klasztornej: została utworzona Communauté – Wspólnota. Od czasów wojennych do dziś brat Roger jest symbolem ruchu ekumenicznego. Obecnie Wspólnota z Taizé liczy stu mężczyzn, pochodzących z ponad 25 krajów – zarówno katolików jak i ewangelików.

 

W 2015 r. Wspólnota z Taizé będzie obchodziła 75. rocznicę istnienia oraz 100. rocznicę urodzin brata Rogera (12 maja 1915). Uroczystości pod hasłem „Odnowić więzy solidarności” potrwają przez cały rok.

Reklama

tom (KAI/RV) / Watykan

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę