Nasze projekty

O. Hagenkord: Papież obawia się, że Kościół się rozpadnie

Według jezuity i watykańskiego eksperta ks. Bernda Hagenkorda, papież Franciszek obawia się, że Niemcy podzielą Kościół w pewnych obszarach. „Uważam, że Papież jest wyraźnie zaniepokojony tym, że Kościół katolicki może się rozpaść w niektórych kwestiach spornych, ponieważ niektóre strony zbyt mocno akcentują pewne kwestie” - powiedział ks. Hagenkord portalowi internetowemu domradio.de z Kolonii.

Jako przykłady podał kwestie: moralności seksualnej, w tym homoseksualizmu, oraz święceń kapłańskich dla kobiet. Zagadnienia te są przedmiotem dialogu na temat reform w Kościele katolickim w Niemczech – Drogi Synodalnej. Troską Papieża jest jedność Kościoła powszechnego – zaznaczył niemiecki jezuita.

Na początku swojego pontyfikatu w 2013 roku Franciszek ogłosił, że chce więcej autonomii dla Kościołów lokalnych – powiedział ks. Hagenkord, który pełni funkcję „asystenta duchowego” w ramach Drogi Synodalnej. Ostatecznie jednak jego urząd jest urzędem jedności – zaznaczył. Przypomniał, że niezależność i osobista odpowiedzialność mogą być realizowane tylko poprzez tworzenie „jedności w różnorodności”.

W sumie Watykan patrzy „z pewną niepewnością i nerwowością” na niemiecką Drogę Synodalną. Zdaniem jezuity, który do 2019 roku stał na czele niemieckojęzycznej redakcji Radia Watykańskiego, w Kościele katolickim nie ma żadnej „specjalnej niemieckiej drogi”.

Reklama
Reklama

Zdaniem jezuity poprzez propozycje reform nazwane „Drogą Synodalną” biskupi niemieccy i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) chcą odzyskać społeczne zaufanie po skandalach nadużyć seksualnych i promować wewnętrzne debaty kościelne. W związku z tym niemiecki proces synodalny skupia się na kwestiach władzy, moralności seksualnej, kapłańskiego stylu życia i roli kobiet w Kościele.

Ks. Hagenkord opowiada się za potrzebą omówienia tych kwestii w Kościele powszechnym. To nie są problemy tylko niemieckie – powiedział. Jezuita opowiada się też za nowymi formami debaty Kościoła powszechnego i przeciwko zwoływaniu synodów lub Dróg Synodalnych. To są slogany, które prowadzą donikąd. Najpierw musimy otworzyć szeroką debatę w Kościele powszechnym – zaznaczył.

SPRAWDŹ: Niemieckie propozycje reform Kościoła: większa demokracja, kapłaństwo kobiet

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite