Nasze projekty

Niemieckie propozycje reform Kościoła: większa demokracja, kapłaństwo kobiet

Do Watykanu dotarły pierwsze propozycje reform w Kościele, które zebrali biskupi niemieccy. Wśród zmian jest większa demokracja przy podejmowaniu decyzji i kapłaństwo kobiet – pisze Il Messaggero.

Propozycja zmian to efekt synodu, który został rozpoczęty w Niemczech w 2019 roku. Jego celem jest odnowa Kościoła i zbliżenie go do ludzi.

Synod przebiega przy udziale różnych środowisk katolickich. Do Watykanu dotarły już pierwsze propozycje reform zawarte w ‘tekście podstawowym”. Najważniejszą zmianą jest większa demokratyzacja w procesie podejmowania decyzji. Na szczeblu diecezjalnym komitety złożone ze świeckich mają mieć prawo zawetowania decyzji podjętych przez biskupa. Mają one w pewien sposób kontrolować duszpasterzy.

Jeżeli decyzja komitetu zostanie zawetowana przez proboszcza lub biskupa, to wtedy komitet może ją zawetować odpowiednią większością głosów. W dokumencie znajduje się też propozycja wyboru biskupów i proboszczów przez komitety świeckie.

Reklama
Reklama

Najwięcej dyskusji budzi jednak sprawa kapłaństwa kobiet. Grupa robocza synodu opowiedziała się za kapłaństwem kobiet. Przypomnijmy, że w 1994 roku Jan Paweł II w liście apostolskim „Ordinatio Sacerdotalis” napisał: „Oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”.

SPRAWDŹ: Franciszek odwiedzi w Iraku katedrę spaloną przez Państwo Islamskie

ag/Il Messaggero/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite