Niemieckie propozycje reform Kościoła: większa demokracja, kapłaństwo kobiet
Do Watykanu dotarły pierwsze propozycje reform w Kościele, które zebrali biskupi niemieccy. Wśród zmian jest większa demokracja przy podejmowaniu decyzji i kapłaństwo kobiet – pisze Il Messaggero.
Polub nas na Facebooku!
Propozycja zmian to efekt synodu, który został rozpoczęty w Niemczech w 2019 roku. Jego celem jest odnowa Kościoła i zbliżenie go do ludzi.
Synod przebiega przy udziale różnych środowisk katolickich. Do Watykanu dotarły już pierwsze propozycje reform zawarte w ‘tekście podstawowym”. Najważniejszą zmianą jest większa demokratyzacja w procesie podejmowania decyzji. Na szczeblu diecezjalnym komitety złożone ze świeckich mają mieć prawo zawetowania decyzji podjętych przez biskupa. Mają one w pewien sposób kontrolować duszpasterzy.
Jeżeli decyzja komitetu zostanie zawetowana przez proboszcza lub biskupa, to wtedy komitet może ją zawetować odpowiednią większością głosów. W dokumencie znajduje się też propozycja wyboru biskupów i proboszczów przez komitety świeckie.
Najwięcej dyskusji budzi jednak sprawa kapłaństwa kobiet. Grupa robocza synodu opowiedziała się za kapłaństwem kobiet. Przypomnijmy, że w 1994 roku Jan Paweł II w liście apostolskim „Ordinatio Sacerdotalis” napisał: „Oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”.
SPRAWDŹ: Franciszek odwiedzi w Iraku katedrę spaloną przez Państwo Islamskie
ag/Il Messaggero/Stacja7