Nasze projekty

Irlandzkie puby odmawiają pracy w Wielki Piątek

Wbrew uchwalonemu ostatnio nowemu prawu w Irlandii niektóre puby już zapowiadają, że pozostaną zamknięte w Wielki Piątek - donosi magazyn Catholic Herald. Zamknięcie w ten dzień było starą irlandzką tradycją, zniesioną w ostatnich tygodniach z obawy przed utratą klientów z zagranicy.

Prawo zakazujące spożywania alkoholu w Wielki Piątek obowiązywało w Irlandii od 1927 r. Zostało zniesione podpisem prezydenta Michaela D. Higginsa pod nową ustawą dającą właścicielom przybytków swobodę decydowania o otwarciu lub zamknięciu w dniu śmierci Chrystusa. Ustawa miała zapobiec konsternacji turystów z zagranicy, odwiedzających Irlandię w czasie Wielkanocy i nierespektujących piątkowego postu.

Jednak niektóre puby już głośno deklarują, że pozostaną zamknięte, aby „podtrzymać dawną tradycję” – W naszym kalendarzu pozostawały dotychczas tylko dwa dni ustawowo wolne od pracy, tylko dwa! Postanowiliśmy więc podtrzymać jeden z nich aby podtrzymać starą tradycję i uszanować naszą wiarę. Mamy w tym poparcie naszych klientów – mówi magazynowi Catholic Herald Dermot Muldoon, właściciel jednego z trzech pubów w hrabstwie Meath na północ od Dublina, które będą zamknięte w Wielki Piątek. Dodaje, że właśnie ten zwyczaj odróżniał puby irlandzkie od podobnych przybytków w innych krajach, co było wręcz cenną atrakcją turystyczną. – Teraz nasze tradycje są nam powoli odbierane – ubolewa Dermot Muldoon.

Za ich przykładem poszły też liczne puby w hrabstwie Cork. Niektóre zostaną zamknięte ale „będą obserwować sytuację”, inne poprzedziły decyzję zapytaniem o zdanie swoich klientów za pomocą fanpejdży w mediach społecznościowych. Po pozytywnych reakcjach na chęć zamknięcia w Wielki Piątek lokale zadeklarowały podtrzymanie ponad 90-letniej tradycji.

Reklama
Reklama

 

ad/Stacja7

 

Reklama
Reklama

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite