Nasze projekty
Reklama
Fot. Angie Menes/Cathopic

266. następca św. Piotra! Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o papieżu

W czym Franciszek jest pierwszy? Co obiecał swojej dziewczynie? Jaka jest jego ulubiona książka? Zobacz czego jeszcze nie wiesz o papieżu!

Franciszek – pierwszy

Obecny Ojciec Święty to prawdziwy rekordzista! Jest bowiem pierwszym papieżem w historii który pochodzi z Ameryki, pierwszym z półkuli południowej a także pierwszym spoza Europy od ponad 1300 lat! Na tronie Piotrowym zasiada również jako pierwszy jezuita i jako pierwszy następca św. Piotra przyjął imię Franciszek.

Uwielbia bezpośredni kontakt z ludźmi

Franciszek coraz bardziej staje się znany ze swoich nietypowych zachowań. W odróżnieniu od swoich poprzedników wykonuje telefony sam, nie korzystając przy tym z pomocy sekretarza. „To ja, papież Franciszek. Mówmy sobie na ty” usłyszał pewnego razu w telefonie 19-letni student z Padwy. Początkowo nie mógł uwierzyć, że to papież, mimo, że kilka dni wcześniej w Rzymie przekazał list dla Ojca Świętego. Innym razem Franciszek zadzwonił do zgwałconej Argentynki, aby dodać jej otuchy i zapewnić o wsparciu. Kobieta wcześniej wysłała papieżowi emocjonalny list w którym żaliła się na swoją sytuację.

Papież jest również niełatwym podopiecznym swojej ochrony. Jego chęć bycia jak najbliżej ludzi wymyka się czasem Gwardii Watykańskiej spod kontroli. Kilka razy media informowały o tym jak papież nikogo nie pytając wyjechał po prostu w miasto kogoś odwiedzić.

Reklama

Bliscy jego serca są Ci najubożsi. Na swoje 77. urodziny zaprosił bezdomnych z ulic z Rzymu, na wspólną mszę świętą i śniadanie. Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski mówi: „Kiedy mówię papieżowi: 'Dziś wieczór wychodzę na miasto’, zawsze istnieje ryzyko, że pójdzie ze mną.”

Nie jada posiłków w Pałacu Apostolskim

Franciszek jest pierwszym papieżem, który nie spożywa posiłków w zaciszu Pałacu Apostolskiego, lecz w stołówce pensjonatu, jakim jest Dom św. Marty, który od początku pontyfikatu wybrał na swoją rezydencję. Stolik, przy którym najczęściej siada Franciszek, znajduje się w końcu sali, gdzie jednocześnie pomieścić się może około czterdziestu osób i nie jest oddzielony od pozostałych żadnym parawanem. Często towarzyszą mu dwaj sekretarze.

Mógł zostać papieżem już w 2005 roku!

Jorge Bergoglio był jednym z „faworytów” na tron Piotrowy po śmierci Jana Pawła II. Liczne media spekulowały, że był on najpoważniejszym „rywalem” Josepha Ratzingera który w 4. głosowaniu konklawe został wybrany na 265. papieża i przyjął imię Benedykt XVI.

Reklama

Nie posługuje się watykańskim paszportem

Franciszek jest obywatelem trzech państw: Argentyny (skąd pochodzi), Włoch i Watykanu. Z sentymentu do swojej ojczyzny, w odróżnieniu od swoich poprzedników, nie przyjął watykańskiego paszportu i posługuje się nadal swoim paszportem argentyńskim

Jego ulubiony/a

Obraz – „The White Crucifixion” pędzla Marca Chagalla
Kompozytor – Wolfgang Amadeus Mozart. Franciszek mówi o nim: „Mozart mnie wypełnia. Msza w C-moll 'Et Incarnatus Est’ jest niezrównana; ona wznosi ku Bogu”
Święta – Teresa z Lisieux (znana również jako Święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza)
Książka – 'Władca pierścieni’ – do Tolkiena odwoływał się nawet w swoich kazaniach!
Film – La Strada z 1954 roku w reżyserii Federica Fellini’ego

Czasem zasypia na modlitwie

Papież przyznaje, że zdarza mu się zdrzemnąć na modlitwie. „Ale to nic, czuję się jak syn u swego Ojca i to jest ważne” – przyznaje.

Reklama

Rzadko je słodycze

Na pierwsze danie papież zamawia na przemian ryż lub makaron, zawsze „in bianco”, czyli bez żadnego sosu lub przyprawy. Na drugie je ryby lub białe mięso (wbrew niektórym głosom nie jest więc wegetarianinem). Rzadko je słodycze. Bywa, że na zakończenie obiadu, który zaczyna się o godzinie trzynastej (kolacja o dwudziestej) prosi o jogurt. Jest wielkim miłośnikiem warzyw i owoców, które pochodzą z gospodarstwa rolnego w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo.

Z wykształcenia jest chemikiem

Papież Franciszek mówi płynnie w języku włoskim oraz niemieckim. Jest on z wykształcenia naukowcem, a mianowicie chemikiem. Psychologię oraz nauki humanistyczne zaczął zgłębiać po wstąpieniu do klasztoru.

Obiecał swojej dziewczynie, że zostanie księdzem

Gdy miał 12 lat zakochał się w dziewczynie z sąsiedztwa. Obiecał jej wtedy: „Jeśli cię nie poślubię to zostanę księdzem” Jak widać dotrzymał słowa ;)

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę