Nasze projekty

7 rzeczy których nie wiesz o Papieżu Franciszku

W czym Franciszek jest pierwszy? Co obiecał swojej dziewczynie? Jaka jest jego ulubiona książka? Zobacz czego jeszcze nie wiesz o papieżu!

Reklama
 1. Franciszek – pierwszy

  Obecny Ojciec Święty to prawdziwy rekordzista! Jest bowiem pierwszym papieżem w historii który pochodzi z Ameryki, pierwszym z półkuli południowej a także pierwszym spoza Europy od ponad 1300 lat!

  Na tronie Piotrowym zasiada również jako pierwszy jezuita i jako pierwszy następca św. Piotra przyjął imię Franciszek.

 2. Uwielbia bezpośredni kontakt z ludźmi

  Franciszek coraz bardziej staje się znany ze swoich nietypowych zachowań. W odróżnieniu od swoich poprzedników wykonuje telefony sam, nie korzystając przy tym z pomocy sekretarza. „To ja, papież Franciszek. Mówmy sobie na ty” usłyszał pewnego razu w telefonie 19-letni student z Padwy. Początkowo nie mógł uwierzyć, że to papież, mimo, że kilka dni wcześniej w Rzymie przekazał list dla Ojca Świętego. Innym razem Franciszek w zadzwonił do zgwałconej Argentynki aby dodać jej otuchy i zapewnić o wsparciu. Kobieta wcześniej wysłała papieżowi emocjonalny list w którym żaliła się na swoją sytuację.

  Reklama
  Reklama

  Papież jest również niełatwym podopiecznym swojej ochrony. Jego chęć bycia jak najbliżej ludzi wymyka się czasem Gwardii Watykańskiej spod kontroli. Kilka razy media informowały o tym jak papież nikogo nie pytając wyjechał po prostu w miasto kogoś odwiedzić.

  Bliscy jego serca są Ci najubożsi. Na swoje 77 urodziny zaprosił bezdomnych z ulic z Rzymu, na wspólną mszę świętą i śniadanie. Jałmużnik papieski abp. Konrad Krajewski mówi: „Kiedy mówię papieżowi: 'Dziś wieczór wychodzę na miasto', zawsze istnieje ryzyko, że pójdzie ze mną.”

 3. Mógł zostać papieżem już w 2005 roku!

  Jorge Bergoglio był jednym z „faworytów” na tron Piotrowy po śmierci Jana Pawła II. Liczne media spekulowały, że był on najpoważniejszym „rywalem” Josepha Ratzingera który w 4. głosowaniu konklawe został wybrany na 265. papieża i przyjął imię Benedykt XVI.

 4. Nie posługuje się watykańskim paszportem

  Franciszek jest obywatelem trzech państw: Argentyny (skąd pochodzi), Włoch i Watykanu. Z sentymentu do swojej ojczyzny, w odróżnieniu od swoich poprzedników, nie przyjął watykańskiego paszportu i posługuje się nadal swoim paszportem argentyńskim

 5. Jego ulubiony/a

  1. Obraz – „The White Crucifixion” pędzla Marca Chagalla
  2. Kompozytor – Wolfgang Amadeus Mozart. Franciszek mówi o nim: „Mozart mnie wypełnia. Msza w C-moll 'Et Incarnatus Est' jest niezrównana; ona wznosi ku Bogu”
  3. Święta – Teresa z Lisieux (znana również jako Święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza)
  4. Książka – 'Władca pierścieni' – do Tolkiena odwoływał się nawet w swoich kazaniach!
  5. Film – La Strada z 1954 roku w reżyserii Federica Fellini’ego
 6. Czasem zasypia na modlitwie

  Papież przyznaje, że zdarza mu się zdrzemnąć na modlitwie. „Ale to nic, czuję się jak syn u swego Ojca i to jest ważne” – przyznaje 

 7. Obiecał swojej dziewczynie że zostanie księdzem

  Gdy miał 12 lat zakochał się w dziewczynie z sąsiedztwa. Obiecał jej wtedy: „Jeśli cię nie poślubię to zostanę księdzem” Jak widać dotrzymał słowa ;)

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite