Nasze projekty
Reklama
Fot. Cathopic.com/Angelo Senchuke, LC

10 faktów, których nie wiedzieliście o Benedykcie XVI

Poznaj 10 wyjątkowych faktów na temat Benedykta XVI i jego zainteresowań, o których mało kto wie...

1. Zamiłowanie do muzyki

Muzyka jest jedną z największych pasji papieża seniora. Szczególnym zainteresowaniem Benedykta XVI cieszy się muzyka klasyczna, a przede wszystkim utwory kompozytorów: Mozarta oraz Bacha. Ponadto papież uwielbia grać na fortepianie. Kiedy został wybrany na biskupa Rzymu władze gminne przeniosły jego ulubiony instrument z poprzedniego mieszkania do letniej posiadłości w Les Combes. Podobno jest z tym fortepianem bardzo związany. Niegdyś pewna rodzina z Austrii zaproponowała, że podaruje mu nowy instrument. Odpisał w liście, że bardzo dziękuje, ale woli swój wysłużony fortepian.

2. Braterska miłość

Joseph Ratzinger wraz ze swoim starszym o trzy lata bratem Georgem Ratzingerem byli bardzo zżyci. Do tego stopnia, że oboje wstąpili w stan duchowny, co więcej święcenia przyjęli tego samego dnia 29 czerwca 1951 r. Po przyjęciu święceń ich drogi rozeszły się: Joseph zajął się karierą naukową, zaś Georg skupił się na muzyce kościelnej. Mimo to, bracia spędzali ze sobą regularnie czas aż po dni starości. Georg Ratzinger zmarł 1 lipca 2020 r.

3. Papież zna się na modzie

Papież Benedykt XVI został uznany przez amerykańskie pismo „Esquire” za wcielenie elegancji i mężczyznę, który doskonale dobiera dodatki do swoich „stylizacji”. W pewnym czasie pojawiały się nawet spekulacje, że papież ubiera się u Praddy, a nawet u Gucciego. Słynie z kasztanowych butów oraz czarnego beretu, który jako kapłan ubierał do sutanny.

Reklama

SPRAWDŹ: Papież – wcielenie elegancji

4. Benedykt XVI spożywa posiłki w samotności

Po jego poprzedniku Janie Pawle II, pracownicy watykańscy byli przyzwyczajeni do spożywania wspólnych posiłków. Kiedy biskupem Rzymu został Benedykt XVI sytuacja nieco się zmieniła, ponieważ nowy papież wolał spożywać posiłki w samotności, albo w towarzystwie najbliższych współpracowników. Po posiłkach papież bardzo często udawał się na spacer. Watykanista Andrea Tornielli podał, że ulubionymi daniami papieża są: spaghetti w sosie curry, makaron z szynką, makaron z cukinią i łososiem oraz  szafranowe risotto po mediolańsku.

5. Kot i jego Papież

Papież Benedykt XVI znany jest ze swej miłości do zwierząt. Najbardziej jednak umiłował koty. Często zatrzymywał się podczas spacerów tylko po to, żeby pogłaskać jakiegoś bezdomnego kota. Niestety ze względów prawnych nie mógł opiekować się żadnym z nich w Watykanie. Obowiązujące tam zasady zabraniają hodowli zwierząt. Niemniej w gabinecie Benedykta XVI zawsze towarzyszyły mu dwa mruczki z porcelany, które otrzymał w prezencie od zakonników jednego z włoskich klasztorów. W 2016 roku powstała nawet książka dla dzieci pt. „Kot i jego Papież”, w której kot Chico opowiada o życiu papieża.

Reklama

6. Bayern Monachium

Klub piłkarski Bayern Monachium może pochwalić się tak wybitnym kibicem, jakim jest Benedykt XVI. Mimo, że sam papież nie jest sportowym zapaleńcem, docenia pozytywy płynące z grania w piłkę nożną oraz kibicowania. Futbol to piękna gra. Uważam, że piłka nożna może być motorem napędowym dla młodych ludzi. Może uczyć ich uczciwości, solidarności i braterstwa – powiedział.

7. Urodzinowe piwo

Benedykt XVI z okazji urodzin pozwala sobie na kufel bawarskiego piwa. W 2017 roku powstało zdjęcie papieża z piwem, które stało się hitem całego internetu.

8. Najstarszy papież w historii

Do niedawna najstarszym papieżem w historii był żyjący w XIX w. papież Leon XIII. Zmarł on w wieku 93 lat, 4 miesięcy i 18 dni. Benedykt XVI 16 kwietnia 2021 r. skończy 94 lata.

Reklama

9. Papieskie zdrowie, nikt się nie dowie

Mało kto wiedział, że zanim Benedykt XVI został wybrany na papieża, potrzebował rozrusznika serca i nie widział na lewe oko z powodu zwyrodnienia plamki żółtej.

10. „Ojciec Benedykt”

Po abdykacji papieża Benedykta XVI pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, w jaki sposób należy zwracać się do papieża seniora. Benedykt XVI jednak podkreślił, że chce, aby zwracano się do niego po ustąpieniu z papieskiego urzędu per „Ojciec Benedykt”.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę