Czechy: Tylko 6 osób może uczestniczyć w Mszy świętej
Rząd Republiki Czeskiej w związku z rozwojem pandemii COVID-19 do 6 ograniczył liczbę osób, które mogą uczestniczyć w zgromadzeniach publicznych. Dotyczy to także Mszy świętych.
W związku z tym Czeska Konferencja Biskupia poinformowała, że od niedzieli 18 października telewizja publiczna będzie transmitowała Mszę świętą. Uruchomione ponownie będą także transmisje w mediach społecznościowych.
Biskup pilzneński, Tomáš Holub skomentował tę sytuację na komunikatorze Twitter, apelując o dostosowanie się do poleceń władz: „Możemy mieć wiele zastrzeżeń co do sposobu, w jaki rząd radzi sobie z pandemią. Gdy obecne zagrożenie zostanie przezwyciężone, wiele spraw będzie wymagało niezbędnej krytyki. Ale teraz obowiązkiem nas wszystkich jest szanowanie decyzji rządu i postawienia na pierwszym miejscu odpowiedzialność! Wzywam do tego wszystkich!”.
Můžeme mít spoustu výhrad ke způsobu, jak vláda řešila pandemii. Po zvládnutí současného ohrožení bude třeba mnohé podrobit zásadní kritice. Nyní je ale zodpovědností nás všech respektovat vládní rozhodnutí a zodpovědnost postavit nejvýše! Vyzývám k tomu všechny!
W minioną niedzielę w mszy mogło uczestniczyć 100 osób, w poniedziałek liczbę tę ograniczono do 10 a obecnie do 6.
W sąsiedniej Słowacji diecezji spiska odwołała publiczne msze w tygodniu. Wyjątkiem są celebracje niedzielne, sprawowane przez księży w niedzielę i sobotę wieczorem.
Beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba 31 października
31 października w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w USA odbędzie się beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików – Rycerzy Kolumba.
Cud beatyfikacyjny ks. McGivneya okrzyknięto „cudem pro-life”. Daniel i Michelle Schachle modlili się przez wstawiennictwo Założyciela Rycerzy Kolumba o ocalenie ich nienarodzonego dziecka. Badanie USG wykazało śmiertelny obrzęk płodu i w opinii lekarzy dziecko miało umrzeć w łonie matki przed narodzeniem. Po powrocie z pielgrzymki do Fatimy rodzice powtórzyli badanie i okazało się, że śmiertelna choroba ustąpiła. Dziś Michael – nazwany tak na cześć przyszłego błogosławionego – Schachle jest pełnym życia pięciolatkiem z zespołem Downa.
Największym dziełem ks. Michaela McGivneya jest prężnie działająca na całym świecie wspólnota Rycerzy Kolumba – świecka organizacja katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin.
"Wszystko zrodziło się w sercu i umyśle parafialnego księdza, który chciał pomóc rodzinom w potrzebie…".
Wkrótce beatyfikacja naszego Założyciela, Sługi Bożego ks. Michaela McGivneya! pic.twitter.com/179qykBpUB
Ksiądz McGivney nie szukał poklasku, ale codzienną, mozolną pracą, drobnymi krokami czynił rzeczy wielkie – mówi Krzysztof Zuba, delegat stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce. – I to jest wspaniałe przesłanie dla wszystkich, że aby zawalczyć o coś wielkiego, o niebo, to trzeba codziennie czynić małe dobro, które przyniesie wielkie owoce.
Przykład ks. McGivneya pokazuje nam, kapłanom, w jaki sposób powinniśmy prowadzić nasze duszpasterstwo, jacy powinniśmy się stawać w naszej codziennej służbie Kościołowi. Miałem możliwość modlić się przy jego grobie jeszcze jako do sługi Bożego. I cieszę się, że zostanie on beatyfikowany, bo jest to kapłan, który może być wzorem dla każdego” – podkreśla abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
Syn irlandzkich imigrantów
Michael McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 roku w rodzinie irlandzkich imigrantów w Waterbury w stanie Connecticut. Był najstarszym synem spośród liczącego 13 osób rodzeństwa (sześcioro dzieci zmarło we wczesnym dzieciństwie). Jego ojciec pracował jako formierz. Michael uczył się w lokalnej szkole, ale przerwał naukę w wieku 13 lat, aby pracować w młynie fabryki mosiądzu jako rozdrabniacz.
W wieku 16 lat Michael rozpoczął naukę w seminarium znajdującym się w Saint-Hyacinthe w Kanadzie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1877 r. w najstarszej katolickiej katedrze w USA, w Baltimore. Powierzono mu posługę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven, gdzie pierwotnie miał być asystentem chorego proboszcza, ale w krótkim czasie był zmuszony przejąć wszystkie jego obowiązki.
W reakcji na problem wysokiej śmiertelności mężczyzn wykonujących niebezpieczne prace, silne antykatolickie uprzedzenia amerykańskiego społeczeństwa oraz powszechną biedę wśród katolików ks. McGivney w 1882 r. założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba – świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz sprawowania duszpasterskiej opieki nad swoimi parafianami ks. McGivney pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w miejscowym więzieniu i z wielką determinacją promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu.
Prawie 2 miliony członków
Zmarł w wieku 38 lat, 14 sierpnia 1890 roku, zostawiając po sobie silną sześciotysięczną organizację Rycerzy. Dziś Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach około 2 mln członków. W Polsce są obecni od 2006 r. i liczą ponad 6 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 28 diecezji.
Choć Rycerze Kolumba są organizacją świecką, w ich szeregi wstępują się również duchowni, w Polsce m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz czy abp Grzegorz Ryś. Kapelanem Stanowym, czyli krajowym duszpasterzem Rycerzy Kolumba w Polsce jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm i wokół tych wartości kształtuje się ich formacja.
Proces beatyfikacyjny ks. McGivney’a rozpoczął się w 1996 r. 15 marca 2008 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego, a 27 maja br. Franciszek zatwierdził cud przypisywany jego wstawiennictwu, co otworzyło drogę do beatyfikacji.
Ks. McGivney będzie pierwszym beatyfikowanym amerykańskim proboszczem. Może być także uważany za ofiarę epidemii, gdyż zmarł z powodu komplikacji związanych z zapaleniem płuc po wybuchu epidemii grypy, zwanej wówczas rosyjską.
Pierwszym wyniesionym na ołtarze Rycerzem Kolumba był biskup diecezji Veracruz w Meksyku św. Rafał Guízar Valencia (1878-1938), beatyfikowany w 1995 r. i kanonizowany w 2006 r.