Nasze projekty

Słowacja: Diecezja spiska odwołuje publiczne Msze w tygodniu

Ordynariusz diecezji spiskiej na Słowacji, bp Štefan Sečka postanowił odwołać publiczne celebrowanie Mszy św. w dniach od 12.10. do 1.11. 2020 r. w powiatach Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok i Liptovský Mikuláš, z wyjątkiem niedzielnych i sobotnich Eucharystii wigilijnych.

Jak podaje komunikat diecezji spiskiej, na Mszach obowiązuje ograniczenie liczebności uczestników do 50 osób. Biskup podjął tę decyzję na wniosek Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Zdrowia Publicznego i Sztabu Kryzysowego.

Oznacza to, że w dni powszednie od poniedziałku do soboty Msza święta nie będzie tam tymczasowo sprawowana publicznie. Diecezja spiska prosi kapłanów i wiernych, aby przyjęli to rozporządzenie i przestrzegali go.

„Kapłani niech w zwykły dzień odprawiają Mszę św. prywatnie, bez udziału wiernych odprawiając polecone im intencje. Czasowa rezygnacja z codziennej Eucharystii to dla nas sprawa bolesna, ale w pogarszającej się sytuacji sanitarnej jest to kwestia ochrony zdrowia i życia wszystkich” – czytamy w oświadczeniu.

Reklama

„Spiski biskup diecezjalny zachęca wiernych, aby zawieszenie celebracji publicznych nie prowadziło do osłabienia życia duchowego: są to okoliczności, w których musimy jeszcze bardziej starać się żyć w łasce uświęcającej, modlić się regularnie i prosić Pana o powstrzymanie szerzenia się epidemii. Jednocześnie bp Štefan Sečka apeluje o większą odpowiedzialność za zdrowie innych i zapewnia wszystkich o swojej duchowej bliskości, modlitwie i błogosławieństwie” – pisze ordynariusz.

Stan wyjątkowy na Słowacji

Rząd Słowacji nie kryje dramatycznej sytuacji sanitarnej w kraju i wprowadził stan wyjątkowy. Od 12 października uczniowie we wszystkich szkołach średnich uczą się zdalnie, a od 15 października rządzący zapowiadają szereg restrykcji w tym np. ograniczenie liczby osób obecnych w sklepach do 1 osoby na 15 m kwadratowych.

Władze obawiają się, że jeśli środki te okażą się nieskuteczne, trzeba będzie wprowadzić w całym kraju kwarantannę.

Reklama

SPRAWDŹ: Włoscy biskupi myślą o ponownym zamknięciu kościołów. „Byłby to kolejny cios”

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite