Nasze projekty

Włoscy biskupi myślą o ponownym zamknięciu kościołów. „Byłby to kolejny cios”

W Europie druga fala pandemii koronawirusa przybiera na sile. We Włoszech wczoraj odnotowano ponad 5700 nowych przypadków. Jak pisze dziennik „Il Messaggero”, włoscy biskupi coraz częściej wspominają o możliwym zamknięciu kościołów, gdyby zakażeń było coraz więcej.

Włoscy hierarchowie są w stałym kontakcie z tamtejszym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Jednym z rozpatrywanych scenariuszy jest ponowne zamknięcie restauracji, barów, punktów usługowych, ale też kościołów. Odwołane zostałyby śluby, chrzty, pogrzeby i bierzmowania – wspomina włoski dziennik.

Za kontakty z włoskim rządem odpowiedzialny jest bp Stefano Russo, sekretarz generalny Komisji Episkopatu Włoch.

Jak wspomina gazeta, zamknięcie kościołów w marcu i ich ponowne otwarcie uwypukliło spadek wiernych nie tylko we Włoszech, ale też w innych krajach. Kilka tygodni temu potwierdził to prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet. Długi post eucharystyczny spowodowany zamknięciem kościołów sprawił, że ludzie stracili zwyczaj uczęszczania na niedzielną mszę – powiedział Kanadyjczyk w czasie konferencji przewodniczących europejskich episkopatów. Biskup Pawii Corrado Sanguineti podziela tę opinię. Ryzykujemy, że wierni będą coraz bardziej rozproszonym ludem. Oczywistym jest, że kolejna blokada byłaby kolejnym ciosem – stwierdził.

Reklama
Reklama

Problem z dystansem społecznym w Watykanie

Jak dodaje „Il Messaggero”, w ostatnich dniach widać też problem z przeciwdziałaniem pandemii w samym Watykanie. Wierni w czasie audiencji i spotkań z papieżem nie są w stanie zachować niezbędnego dystansu społecznego. Gdy papież zbliża się do barierek, ludzie spontanicznie gromadzą się wokół niego, robią zdjęcia i kręcą filmy.

Sam Franciszek też niespecjalnie przywiązuje wagę do przeciwdziałania pandemii, podaje rękę każdemu kogo spotka, nie zachowuje dystansu społecznego i nie używa maski, mimo że taki nakaz został wprowadzony kilka dni temu na terenie całego Państwa Watykańskiego.

SPRAWDŹ: Papież Franciszek wystąpił na konferencji TED. Mówił o klimacie

Reklama
Reklama

ag/Il Messaggero/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę