Nasze projekty

Papież Franciszek wystąpił na konferencji TED. Mówił o klimacie

Papież Franciszek po raz drugi w czasie swojego pontyfikatu wystąpił na konferencji TED. Ojciec święty w przesłanym filmie poruszył tematykę zmian klimatycznych. „Nauka mówi nam każdego dnia, że potrzebne są pilne działania. Jeśli mamy mieć jakąkolwiek nadzieję na uniknięcie radykalnych i katastrofalnych zmian klimatycznych, to musimy pilnie działać” – zaznaczył.

Papież swoje przemówienie nagrał w Watykanie w na początku października, a zostało ono zaprezentowane na stronie konferencji TED w sobotę.

Żyjemy w historycznym momencie naznaczonym trudnymi wyzwaniami. Światem wstrząsa kryzys wywołany pandemią Covid-19, która jeszcze bardziej uwydatnia inne globalne wyzwanie: kryzys społeczno-środowiskowy – powiedział.

Reklama
Reklama

Stwierdził, że w dzisiejszym świecie nie możemy być obojętni na cierpienia najbiedniejszych i narastające nierówności ekonomiczne. Sama gospodarka nie może ograniczać się do produkcji i dystrybucji. Musi koniecznie uwzględniać swój wpływ na środowisko i godność osoby. Można powiedzieć, że gospodarka sama w sobie musi być kreatywna, w swoich metodach, w sposobie działania – dodał.

Franciszek powiedział, że każdy w celu wyjścia z kryzysu klimatycznego, musi „wyruszyć w podróż”, która zajmie trochę czasu i będzie kosztować dużo wysiłku. Nawiązał też do swojej encykliki „Laudato Si”. Ekologia integralna jest zaproszeniem do integralnej wizji życia, wychodząc od przekonania, że wszystko na świecie jest ze sobą powiązane i, jak przypomniała nam pandemia, jesteśmy od siebie współzależni, a także zależni od naszej matki ziemi – stwierdził.

Trzy kierunki działań

Zaproponował też trzy kierunku działań. Po pierwsze, zaapelował o działania edukacyjne w zakresie ekologii. Cieszy mnie fakt, że wielu młodych ludzi ma już swoją wrażliwość ekologiczną i społeczną, a niektórzy z nich walczą o obronę środowiska i o sprawiedliwość – zaznaczył.

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ: Papież: audiencje bez wiernych były trudnym przeżyciem

Po drugie, zwrócił uwagę na zapewnienie jak największej liczbie ludzi wody i pożywienia. Dostęp do bezpiecznej wody jest podstawowym i uniwersalnym prawem człowieka. Jest niezbędna, ponieważ decyduje o przetrwaniu ludzi i dlatego jest warunkiem wykonywania wszystkich innych praw i obowiązków. Zapewnienie wszystkim odpowiedniego odżywiania poprzez nieniszczące metody uprawy powinno zatem stać się podstawowym celem całego cyklu produkcji i dystrybucji żywności – powiedział.

Po trzecie, zaproponował stopniową transformację energetyczną. Trzecia propozycja dotyczy transformacji energetycznej: stopniowego, ale natychmiastowego zastępowania paliw kopalnych czystymi źródłami energii. Mamy kilka lat, naukowcy szacują, że mniej niż trzydzieści, na drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Transformacja ta musi być nie tylko szybka i zdolna do zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb energetycznych, ale musi także uwzględniać wpływ na biedną, lokalną ludność i osoby pracujące w sektorach produkcji energii – dodał.

Reklama

Konferencje TED

Konferencje TED (skrót od Technology, Entertainment and Design, pol. Technologia, Rozrywka i Design) to marka naukowych konferencji organizowana przez fundację Sapling Foundation. Ich celem jest popularyzowanie „idei wartych propagowania”.

Pierwsza konferencja miała miejsce w 1984 roku, a od 2006, są one dostępne na YouTube. To drugi występ papieża Franciszka w cyklu tych konferencji.

SPRAWDŹ: Papież dostał samochód napędzany wodorem

ag/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę