Nasze projekty

Biskupi odnieśli się do śmierci Polaka w Plymouth. „Mamy nadzieję, że nie powtórzy się to w przyszłości”

"Mamy nadzieję, że to, co się tu wydarzyło, nie powtórzy się w przyszłości i, że wszyscy potrzebujący klinicznie wspomaganego odżywiania i nawadniania będą traktowani z należytą ludzką godnością" - pisze episkopat Anglii i Walii po śmierci Polaka, odłączonego od aparatury medycznej w szpitalu w Plymouth. Duchowni zapewniają też o modlitwie w intencji jego duszy.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci pana RS i składamy szczere kondolencje całej jego rodzinie tu i w Polsce. Chcemy zapewnić o naszej modlitwie za spokój duszy pana RS, do której dołącza także tutejsza wspólnota katolików, których serca poruszyła ta tragiczna historia. Mamy nadzieję, że to, co się tu wydarzyło, nie powtórzy się w przyszłości i, że wszyscy potrzebujący klinicznie wspomaganego odżywiania i nawadniania będą traktowani z należytą ludzką godnością. Niech odpoczywa w pokoju” – czytamy w komunikacie, opublikowanym we wtorkowy wieczór na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Anglii i Walii.

O modlitwie i wsparciu dla bliskich zmarłego zapewnił także biskup diecezji Plymouth Mark O’Toole. Jestem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci pana RS. Myślami i modlitwą łączę się z jego żoną, dziećmi, matką, siostrami i siostrzenicą oraz ze wszystkimi, którzy go kochali i troszczyli się o niego. Lokalni duchowni będą nadal zapewniać wsparcie duszpasterskie dla jego rodziny mieszkającej w Plymouth, tak jak czynili to przez cały czas jego pobytu w szpitalu – powiedział hierarcha.

Biskup O’Toole był jednym z angielskich hierarchów, którzy publicznie stawali w obronie życia Polaka. „Zapewnienie jedzenia i wody ciężko chorym pacjentom – nawet w przy użyciu sztucznych metod – jest podstawowym poziomem opieki. Musimy walczyć o zapewnienie tej opieki, kiedy tylko jest to możliwe” – pisał w komunikacie, opublikowanym 12 stycznia. Był też jednym z sygnatariuszy apelu wystosowanego przez episkopat Anglii i Walii do brytyjskiego sekretarza ds. zdrowia Matta Hancocka, w którym stanowczo prosili o ratowanie życia Polaka.

Reklama
Reklama

Batalia o życie Polaka

Sprawa dotyczy mężczyzny, który od listopada przebywał w szpitalu w Plymouth po tym, gdy doznał rozległego zawału serca i uszkodzenia mózgu. W połowie grudnia Polak po raz pierwszy został odłączony od aparatury po decyzji sądu. Po złożeniu apelacji ponownie został podłączony do niej, ale w ostatnich dniach Sąd Opiekuńczy zdecydował o odrzuceniu jej. Wtedy Polak znowu został odłączony od aparatury. Rodzina odwołała się od tej decyzji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który jednak odrzucił apelację.

We wtorek rodzina przekazała informację o śmierci mężczyzny.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Zmarł Polak przebywający w brytyjskim szpitalu w Plymouth

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę