Zmarł Kardynał Franciszek Macharski

Dzisiaj rano zmarł Franciszek Antoni Kardynał Macharski, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej. W ubiegłym tygodniu w szpitalu odwiedził go w trakcie swojej wizyty w Polsce Papież Franciszek

Reklama

Franciszek Antoni Kardynał Macharski przyszedł na świat 20 maja 1927 roku w Krakowie. W czasie okupacji uczył się w Szkole Handlowej i na tajnych kompletach gimnazjalnych. Do egzaminu maturalnego przystąpił już po zakończeniu II wojny światowej.

Po pięcioletniej formacji (1945-1950) w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej 2 kwietnia 1950 roku otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk kardynała Adama Stefana Sapiehy. W 1951 roku obronił magisterium na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Reklama
Reklama

Na początku lat 50. odmówił współpracy Służbie Bezpieczeństwa, dlatego nie wydano Mu paszportu. W 1956 roku Kardynałowi udało się jednak wyjechać na dalsze studia do Szwajcarii. Ukończył je w 1961 roku ze stopniem doktora teologii pastoralnej.

Reklama
Reklama

W 1979 roku kard. Franciszek Macharski zastąpił Karola Wojtyłę na stanowisku metropolity krakowskiego. W latach 1979 – 1994 był również wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. W roku 2005, w wieku 78 lat, przeszedł na emeryturę.

Kardynała Franciszka Macharskiego bez wątpienia można nazwać skromnym człowiekiem działania i czynu. W ciągu swojego ponad osiemdziesięciosześcioletniego życia wytrwale pomagał i wspierał ludzi różnych stanów oraz środowisk: „Solidarności”, osoby internowane i ich rodziny, bezdomnych, biednych, samotne matki, ludzi opuszczonych i chorych. Przyczynił się do wybudowania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Doprowadził do powstania krakowskiej edycji „Gościa Niedzielnego” i „Źródła” oraz diecezjalnego Radia Mariackiego (później Radia Plus).

Reklama

Był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i honorowym członkiem Stowarzyszenia SIEMACHA.

Otrzymał wiele tytułów i wyróżnień. Został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, jak również Orderem Oficera Legii Honorowej. Stał się honorowym obywatelem kilkunastu miast i miasteczek. Otrzymał tytuł doctora honoris causa wielu uniwersytetów, godność Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej. W 2012 roku IPN przyznał Mu nagrodę Świadka Historii.

Jego biskupią dewizą były słowa „Jezu, ufam Tobie”. Stronił od rozgłosu, sławy i blichtru. Chciał być ze zwykłymi ludźmi w ich codzienności. Podczas kazania w Groniu w 2004 roku powiedział: „Jezus jest tą ceną, którą trzeba było Bogu zapłacić, aby warto było zatroszczyć się o każdego”.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę