Nasze projekty

Polska żegna kard. Macharskiego

Prosta, drewniana trumna z ciałem kardynała Franciszka Macharskiego spoczęła w krypcie biskupów krakowskich. W ostatnim pożegnaniu w Katedrze Wawelskiej uczestniczyła rodzina, dostojnicy kościelni, władze państwa oraz tłumy wiernych. Były wieloletni metropolita krakowski zmarł 2 sierpnia. Miał 89 lat.

Reklama

Mimo upału, kardynała Macharskiego żegnały rzesze ludzi. Prócz Wzgórza Wawelskiego, szczelnie wypełnione ludźmi były ulice prowadzące na Wawel. Całość oprawy liturgii miała przypominać o zmarłym. Jednym z elementów był strój głównego celebransa. Przewodniczący liturgii kardynał Dziwisz ubrany był w czarny, krótki ornat o kroju rzymski z haftowanymi złotymi gwiazdami. W podobnym ornacie był uwieczniony na stojoącym koło trumny zdjęciu kardynał Macharski.

Po Mszy sprawowanej na placu przed katedrą, księża z ostatniego rocznika, który wyświęcił kard. Macharski – 2005 – została wniesiona do wnętrza świątyni. Do Katedry weszła też najbliższa rodzina Zmarłego, arcybiskupi, biskupi oraz prezydent, premier, prezydent Miasta Krakowa i władze Małopolski. Trumna została położona na posadzce katedry przed konfesją św. Stanisława. Następnie, po modlitwach prowadzonych przez metropolitę krakowskiego, pokropieniu wodą święconą oraz posypaniu ziemią, trumna z ciałem kard. Macharskiego została pochowana w krypcie pod konfesją św. Stanisława. Porządek żałobnej Mszy świętej oraz liturgii pogrzebowej nie przewidywał przemówień ani składania kondolencji.

Do Wawelskiej Katedry trumnę wnosili księża z ostatniego rocznika wyświęconego przez kardynała Macharskiego w 2005 roku. Kardynał Macharski spoczął w krypcie biskupów krakowskich, obok kardynała Adama Stefana Sapiehy. To z jego rąk przyjął święcenia kapłańskie 2 kwietnia 1950 r. Kardynał jest siódmym duchownym pochowanym w tym miejscu.

Reklama

Kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, że zmarły kardynał Franciszek Macharski zostawił ślad w ludzkich sercach. Metropolita krakowski powiedział w homilii w czasie mszy pogrzebowej przed Katedrą na Wawelu, że jego poprzednik swoją służbą Kościołowi i wiernym wpisał się głęboko w krakowską historię.

Kard. Dziwisz zwrócił też uwagę na fakt, że kardynał Franciszek Macharski zmarł zaraz po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. „Czyż nie jest wymownym fakt, że nazajutrz po dniach, w których Kraków rozbrzmiewał wielobarwną i wielojęzyczną rzeszą i radością setek tysięcy młodych chrześcijan z całego świata, odszedł do Pana człowiek, który uosabiał najlepsze cechy i wartości naszego Stołecznego Królewskiego Miasta?” – pytał metropolita.

Reklama

Jak dodał, kardynał Franciszek Macharski wpisał się w krakowską historię nie tylko dlatego, że urodził się w tym mieście, ale przede wszystkim dlatego, że przez całe lata służył Kościołowi krakowskiemu i mieszkańcom. „Zostawił głęboki ślad na tej ziemi i w ludzkich sercach” – zaznaczył kardynał Stanisław Dziwisz.


Przeczytaj całą homilię kard. Dziwisza podczas Mszy św. pogrzebowej kard. Macharskiego


W czwartek wieczorem z bazyliki oo. franciszkanów na Wawel przeszedł orszak żałobny towarzyszący trumnie kard. Franciszka Macharskiego. „To był człowiek, który nie szukał siebie, tylko służył Kościołowi i Panu Bogu. Jego życie było wielkoduszną służbą” – powiedział o zmarłym w homilii kard. Marian Jaworski.

Reklama

Kardynał Jaworski na wstępie zaznaczył, że odkrycie bogactwa osoby kard. Macharskiego wymaga spojrzenia na jego życie w świetle wiary. Następnie odnosząc się do powołania, które człowiek otrzymuje od Pana Boga, pokory, jako prawdy życia chrześcijańskiego oraz prawdziwej wolności człowieka, przedstawił postać zmarłego.

Purpurat wskazał, że kard. Franciszek swoje powołanie przyjął w duchu ogromnego posłuszeństwa. „Na tej drodze posłuszeństwa został wezwany także do tego, aby być biskupem. Czy to była kariera? Myślę, że nie. Przyjął to tak samo jak wszystko w swoim życiu – w wielkiej pokorze” – powiedział. Dodał, że odpowiedzialność idącą za tym wyborem kardynał podjął w myśl zawołania „Jezu, ufam Tobie”. „Jestem przekonany, że na tej zasadzie realizował wszystkie swoje obowiązki i zadania w Kościele. To była jego droga pełnienia woli Bożej” – opisał.

Podkreślił, że metropolitę seniora cechowała niezwykła skromność – ale nie ostentacyjna, tylko wyrażana w rzeczywistości. „Wszyscy wiemy, że on 'nie gromadził’ – miał tylko to, co mu było potrzebne. Myślę, że to było dyskretne nawiązanie do swojego patrona, św. Franciszka z Asyżu” – ocenił.

Hierarcha powiedział, że kard. Macharski był oddany prawom Bożym, co wyrażało się tym, że jego posługa była wielkoduszna i oparta na autorytecie służby. „Był oddany służbie w Kościele i nie włączał się w żadną polityczną akcję. Nie zapominał jednak przy tym o ludziach w trudnej sytuacji i zawsze im pomagał” – stwierdził.

„Nigdy nie narzucał swojego słowa. Może czasami się wydawało, że jest zbyt oszczędny, ale to nie znaczyło, że jest nieobecny i nie słucha. Ta dyskrecja świadczyła o jego pokorze” – kontynuował emerytowany metropolita lwowski.

Dodał, że kardynał Franciszek nigdy nie skarżył się na trud swojej służby, którą pokazywał co to znaczy być wolnym w Jezusie Chrystusie. „Kardynał był w swoim powołaniu bardzo doświadczony, ale nie dał się zwyciężyć temu wszystkiemu, co chciało go zniszczyć. W najtrudniejszych chwilach cierpienia i świadomości odchodzenia do Pana, można było odczuć jego wyjątkowe zawierzenie Panu Bogu i wolność wynikającą ze słów: 'Jezu, ufam Tobie'” – powiedział na zakończenie.

W kondukcie żałobnym, który uformował się po Mszy św. w bazylice oo. franciszkanów, uczestniczyły tysiące diecezjan oraz przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, przedstawiciele uczelni wyższych, zakony męskie i żeńskie oraz Rycerze Kolumba, Bractwo Kurkowe, Maltańczycy czy Bożogrobcy. W uroczystościach wzięli udział także m. in. kard. Stanisław Ryłko, abp Celestino Migliore, kard. Kazimierz Nycz i abp Stanisław Gądecki.


Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/wczesn/md/dj
luk / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę