Nasze projekty

Ubodzy potrzebują naszej miłości

Już po raz trzeci w ramach obchodów Światowego Dnia Ubogich na Małym Rynku w Krakowie stanął Namiot Spotkań, w którym przez cztery dni ubodzy mogli zjeść ciepły posiłek, skorzystać z pomocy medycznej czy prawnej, a przede wszystkim - doświadczyć jedności i rodzinnego ciepła.

Obchody III Światowego Dnia Ubogich, odbywające się pod hasłem „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” rozpoczęły się w archidiecezji krakowskiej już w środę, 13 listopada. Mieszkańcy Krakowa mogli od tego czasu wziąć udział w “Modlitewnym Jerychu”, czyli nieustannej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w intencji ubogich. W czwartek otwarto Namiot Spotkań, do którego osoby ubogie i samotne mogły wejść, posilić się i napić ciepłej herbaty, ale także wziąć udział w warsztatach, uzyskać poradę przedstawicieli różnych instytucji pomocowych, skorzystać z usługi fryzjera i kosmetyczki, a nawet poćwiczyć na specjalnie przygotowanej siłowni, zagrać w piłkarzyki, czy po prostu porozmawiać i pobyć z drugim człowiekiem. 

– To czas świętowania z ubogimi. To czas inny od tej szarości, w której przychodzi im żyć na co dzień, ale to nie jest tylko czas dla nich. Myślę, że to nawet bardziej czas dla tych wszystkich, którzy stają przy nich, dla tych, którzy mają się dobrze. Spotkanie jest tutaj słowem kluczowym. Spotkanie, które niesie za sobą dobro, w którym czujemy się godni i w którym doświadczamy miłości – mówił o. Jacek Dubel, jeden z organizatorów 3. ŚDU w archidiecezji krakowskiej.

Reklama
Reklama

Uczestnicy ŚDU wzięli także udział w trzydniowych rekolekcjach prowadzonych przez o. Wawrzyńca Jaworskiego, które odbywały się w Bazylice Mariackiej. – Bardzo ważne, by pamiętać jak wielką rolę w zmianie dotychczasowego życia ma zawierzenie siebie Panu Jezusowi, zaufanie mu, że On nas poprowadzi – mówił podczas nauki rekolekcyjnej – Dopiero w niebie zobaczymy naprawdę, jacy jesteśmy piękni.

W pomoc zaangażowanych było wielu wolontariuszy, wśród których nie zabrakło młodych, całych rodzin, księży czy kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. – Miałam przyjechać tu sama i doszłam do wniosku, że nie jestem w stanie opowiedzieć dzieciom o tym, czego tu doświadczę, że jedynie przez to, że same tego doświadczą będą mogły zrozumieć i poznać wolontariat oraz potrzeby ludzi ubogich. Ja w ich wieku nie miałam takiej okazji i modlę się o to, aby przyniosło w ich życiu owoce – mówiła Aleksandra Dąbrowska, mama, która w Namiocie Spotkania posługiwała razem ze swoją 8-letnią córką Zosią. Dziewczynka była najmłodszą wolontariuszką, która z uśmiechem pomagała przy roznoszeniu posiłków i herbaty, dla wszystkich, którzy tego potrzebowali.

Reklama
Reklama

– Jestem w Namiocie po raz trzeci i przychodzę tu za każdym razem z przyjemnością. Szanuję i cenię tych ludzi, który z własnej woli, swój wolny czas poświęcają dla nas, bo zawsze się gdzieś spieszymy i nie zauważamy się w tym pędzie – mówił Janusz, uczestnik ŚDU, doświadczający problemu bezdomności.

Na zakończenie obchodów III ŚDU w Bazylice Mariackiej odbyła się wspólna Eucharystia pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego. Metropolita odwołał się do orędzia papieża Franciszka na III Światowy Dzień Ubogich, w którym Ojciec Święty pisał, że ludzie ubodzy posiadają swoją godność. – Nie możemy ustawać w pochylaniu się nad człowiekiem. Musimy przedzierać się przez zasłonę ich ubóstwa, które przejawia się w najrozmaitszy sposób i docierać do tego, co w nich jest najgłębsze, do dobroci ich serca – mówił arcybiskup. – Ubodzy potrzebują naszej obecności, aby przezwyciężyć samotność, potrzebują naszej miłości – zaznaczył.

Reklama

Obchody III ŚDU w archidiecezji krakowskiej zakończyło wspólne spotkanie przy stole w Namiocie Spotkań.

mat. prasowe, sdu.malopolska.pl, zś/Stacja7

Fot. Flickr/sdumalopolska

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę