Opieka zdrowotna dla bezdomnych. W Sopocie powstaje Przychodnia im. dr Oli

Caritas archidiecezji gdańskiej otwiera Przychodnię im. dr Oli dedykowaną osobom bezdomnym. Jak podkreśla abp Tadeusz Wojda, placówka jest kolejną inicjatywą pomocową, która rozpoczyna swoje funkcjonowanie w związku ze Światowym Dniem Ubogich i oczekiwaniami papieża Franciszka.

Fot. Patty Brito/Unsplash

Pomoc medyczna dla osób spoza systemu opieki zdrowotnej

Przychodnia będzie działała z myślą o tych, którzy z różnych względów funkcjonują poza systemem opieki zdrowotnej. Bezdomni będą mogli skorzystać z pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej. W ofercie znajdzie się m.in. ogólne badanie stanu zdrowia, badanie krwi i zmiana opatrunków – informuje ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas. Z przychodnią współpracują lekarze i pielęgniarki, którzy jako wolontariusze będą przyjmować pacjentów nieodpłatnie.

Zasada działania przychodni zlokalizowanej w wielofunkcyjnym pomieszczeniu jest prosta. Osoba bezdomna potrzebująca lekarskiej konsultacji przychodzi do placówki. W dalszej kolejności proponowana jest wizyta w łaźni, a następnie zostaje przeprowadzone badanie. W przychodni na chwilę obecną przyjmować będą lekarze specjalności ogólnej, ale plan rozwoju przychodni zakłada również dostęp do specjalistów z innych dziedzin, m.in. dermatologów.

Placówka w początkowej fazie będzie przyjmowała pacjentów raz w miesiącu. Niewątpliwie będą potrzebne leki, a także dostęp do laboratorium medycznego, który zapewni PZU Zdrowie oddział w Gdańsku – dodaje dyrektor.

Reklama
Reklama

Doktor Ola

Nazwa przychodni jest wyrazem uznania dla dr Aleksandry Gabrysiak, polskiej lekarki, która została zamordowana w 1993 roku w Elblągu. Studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, pokonując poważne trudności, związane z ciężkim kalectwem spowodowanym krzywicą. Po skończeniu studiów pracowała najpierw w Zakładzie Biochemii Klinicznej tejże uczelni, następnie w laboratorium w Tczewie i w Poradni Trzeźwości w Elblągu. Zainicjowała także budowę i organizację Domu Samotnej Matki oraz hospicjum.

Została zamordowana razem z adopcyjną córką Marią przez swego podopiecznego Zbigniewa Brzoskowskiego, którego za zabójstwo skazano najpierw na karę śmierci, a później zmieniono wyrok na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Lekarka jest kandydatką do wyniesienia na ołtarze Kościoła katolickiego.

Przychodnia im. dr Oli mieści się przy archidiecezjalnej centrali Caritas, al. Niepodległości 778 w Sopocie. Na wizytę nie trzeba się wcześniej zapisywać, a czas pracy przychodni będzie zależał od liczby pacjentów. Placówka zainauguruje swoją działalność we wtorek 16 listopada o godz. 8.00.

Reklama
Reklama

KAI,wikipedia,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę