Kraków: od dziś obchody Światowego Dnia Ubogich

Od piątku do niedzieli potrwają w Krakowie obchody 5. Światowego Dnia Ubogich. Potrzebujący będą mogli m.in. zaszczepić się przeciw COVID-19. Obchody ustanowionego przez papieża Franciszka święta potrwają do niedzieli.

Od dziś osoby ubogie będą mogły zaszczepić się przeciwko COVID-19. Szczepienia będą prowadzone w siedzibie Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk. Na szczepienia nie trzeba się wcześniej rejestrować. W tym samym miejscu porad medycznych będą udzielali specjaliści ze Stowarzyszenia Lekarze Nadziei. Fundacja Przystań Medyczna będzie natomiast dyżurowała do niedzieli w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia przy ul. Siennej 5.

Ubodzy będą mogli także zasięgnąć porad zawodowych, socjalnych i prawnych i wziąć udział w warsztatach teatralnych, rękodzielniczych i plastycznych. Kapłani będą dla nich dyżurowali w konfesjonałach, a w sobotę w ich intencji odprawiona zostanie Msza św. w bazylice Mariackiej. Po Mszy św. osoby bezdomne otrzymają paczki. Przygotowano również 700 termosów, które na miejscu będzie można napełnić gorącą zupą, którą będą gotowały siostry albertynki. Osoby potrzebujące otrzymają również zestawy czapek, szalików i rękawiczek oraz ciepłe skarpety.

Pandemia wyzwaniem dla pomocy bezdomnym

Jak ocenia dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio br. Jacek Waligóra OFMCap., wyzwaniem jest panująca wciąż pandemia. Wielomiesięczna izolacja spowodowała kryzys w relacjach międzyludzkich i przeżywaniu bliskości z ubogimi. Ekrany z pleksi stały się symbolem barier, które powstały między nami – mówi brat Jacek. Dla osób doświadczających bezdomności ta sytuacja jest szczególnie dotkliwa, bo pogłębia ich osamotnienie. − A samotność i bezdomność to bliskie siostry – zauważa zakonnik.

Reklama
Reklama

Z powodu pandemii na Małym Rynku nie stanie Namiot Spotkań, jednak wydarzenia adresowane do wykluczonych, ubogich i bezdomnych organizowane są w różnych częściach miasta. Prowiant będzie rozdawany także po niedzielnej Mszy św. o godz. 13.00 w bazylice Mariackiej. Obchody Światowego Dnia Ubogich zakończy wspólne świętowanie u sióstr albertynek w sanktuarium św. Brata Alberta „Ecce Homo”. Siostry wspólnie z wolontariuszami przygotowały przedstawienie teatralne.

„Odbić się”

Według br. Waligóry papieska inicjatywa przynosi owoce i powoli, ale skutecznie przebija się do świadomości społecznej. Jak dodaje, Światowy Dzień Ubogich jest formą wychodzenia na peryferie, do czego nieustannie zaprasza papież Franciszek.

Obchody święta ubogich są ważnym czasem w życiu podopiecznych Dzieła. Dla dużej części oznacza to dodatkową pomoc: gdzieś będzie lepsze jedzenie, może dostaną jakąś paczkę. W indywidualnych sytuacjach jednak ten czas niesie treści, które pozwalają im „odbić się” – podkreśla dyrektor kapucyńskiej organizacji.

Reklama
Reklama

Tu nie chodzi tylko o pomoc doraźną. Ona jest ważna, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się zimy, ale próbujemy wchodzić głębiej – podkreśla kapucyn.

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę