Nasze projekty

„To dyskryminacja”. Siostry zakonne z Poznania odpowiadają na artykuł „Gazety Wyborczej”

„Pańskie słowa odbieramy jako dyskryminację kobiet i przejaw poniżania sióstr zakonnych” - piszą siostry.

Trzy siostry zakonne z Poznania napisały list otwarty do Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym odnoszą się do artykułu Piotra Żytnickiego opublikowanego w „Gazecie Wyborczej”.

Tekst „Gazety” stanowi omówienie wywiadu udzielonego KAI przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Odnosząc się do abp. Stanisława Gądeckiego autor pisze o polskich biskupach, że „żyją w pałacach, w których siostry zakonne pracują jako służące. Jedzenie podstawione pod nos, pranie zrobione, rachunki opłacone”.

To dyskryminacja

„My, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, siostry Magdalena, Konstantyna i Franciszka, wyrażamy swój sprzeciw wobec dyskryminującego tekstu Piotra Żytnickiego opublikowanego w «Gazecie Wyborczej»” – czytamy w liście otwartym.

Reklama

„Pańskie słowa odbieramy jako dyskryminację kobiet i przejaw poniżania sióstr zakonnych, które żyją zgodnie z charyzmatem swoich zgromadzeń i zgodnie ze swoim przekonaniem. Pisze Pan o nas lekceważąco, wyśmiewając nas i nasze życie. Jego istotą jest modlitwa, ofiara, oddanie Bogu. Wiele sióstr naszego zgromadzenia wypełnia to powołanie pomagając na co dzień ubogim i cierpiącym. Ta posługa nie jest także obca nam” – piszą siostry.

Przejawy dyskryminacji powinny być piętnowane

Zakonnice przypominają opinię Rzecznika Praw Obywatelskich na temat przejawów dyskryminacji ze względu na płeć, jak również kodeks karny, który przewiduje karę dla osób, które poniżają innych i narażają ich na utratę zaufania.

„Oczekiwałybyśmy od Rzecznika Praw Obywatelskich zajęcia się z urzędu dyskryminującym tekstem «Gazety Wyborczej», a od redakcji – wyrażenia stanowiska wobec poglądów autora artykułu” – czytamy w liście otwartym.

Reklama

„Kierując ten list otwarty zwracamy się do opinii publicznej: zróbmy wszystko, aby przejawy dyskryminacji wobec kobiet, także zakonnic, były piętnowane, a jej propagatorzy – by zmienili swoje dyskryminujące nastawienie, czyli, mówiąc po chrześcijańsku, przeszli drogę nawrócenia” – piszą siostry.

List podpisały siostry Magdalena (lat 68), Konstantyna (lat 81) i Franciszka (lat 60), elżbietanki.

KAI, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę