Nasze projekty

„Polscy żołnierze umierali z imieniem Maryi na ustach”

– Polscy żołnierze umierali z imieniem Maryi na ustach. Ona zawsze była naszą Matką i naszą Królową – powiedział abp Henryk Hoser w czasie peregrynacji kopii Jasnogórskiego Wizerunku w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Mary Panny w Chotomowie.

W homilii arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej zwrócił uwagę na rolę Maryi w dziejach zbawienia. Podkreślił, że jest Ona nie tylko Matką ale i Królową a wiec najwyższym autorytetem który ukazuje drogę do Boga. – Ona nieustannie uczy nas jak odpowiadać Panu swoje „fiat” i służyć innym, stając się narzędziem w Bożych rękach – powiedział abp Hoser.

Nawiązując do ponad tysiącletniej historii Polski podkreślił, że Maryja towarzyszyła kolejnym pokoleniem rodaków. – Ponad 600-letnia obecność Jasnogórskiego Wizerunku jest namacalnym świadectwem Jej uczestnictwa w naszych dziejach naznaczonych zarówno wielkimi zwycięstwami jak i tragicznymi klęskami. – Ona była z nami w czasie potopu szwedzkiego, który spustoszył nasze ziemie. Towarzyszyła Polakom również w czasach zaborów i w czasie dramatycznej hekatomby, jaką były I i II wojna światowa, w której zostało zabitych ponad 6 mln Polaków – przypomniał hierarcha.

Podkreślił, że świadectwem głębokiej wiary i żywego związku Polaków z Maryją są szczątki ciał z tamtego okresu. – nosili wówczas na swoich piersiach ryngrafy z wizerunkami Matki Bożej, niczym średniowieczni rycerze. Znajdujemy je obecnie z dołach katyńskich. Wielu z nich, w tym również Żołnierze Wyklęci, umierali z imieniem Maryi na ustach, przyzywając Jej orędownictwa – powiedział abp Hoser. Przypomniał, że w modlitwie Pozdrowienia Anielskiego błagamy Matkę Bożą o pomoc w chwili śmierci. – Ona zawsze była naszą Matką i naszą Królową – podkreślił arcybiskup senior.

Reklama

Na zakończenie zaapelował on o właściwe wykorzystanie czasu nawiedzenia, podkreślając, że 24 godziny obecności obrazu w parafii to „czas święty”. – Przychodzi do nas Maryja by przemienić nasze serca, nasze rodziny i nasze społeczeństwo. Korzystajmy z tego ogromnego zdroju łask, który wylewa się na nas wszystkich – zachęcał duchowny przypominając, że Najświętsza Maryja Panna jest Matką Miłosierdzia. – Niech Boże Miłosierdzie będzie balsamem na rany naszej duszy i naszego ciała, nie przywróci nam nadzieję i radość życia – powiedział abp Hoser.

Peregrynacja kopii Jasnogórskiego Wizerunku w diecezji warszawsko-praskiej potrwa do 16 czerwca.


mag / Warszawa

Reklama

KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę