Nasze projekty

Biskup polowy o Żołnierzach Niezłomnych: Mieli zostać zapomniani tak, jak zapomniany miał być blask Rzeczypospolitej

"Mieli zostać zapomniani tak, jak zapomniany miał być blask Rzeczypospolitej, a ich groby miały pozostać nigdy nieodkryte. Kiedy o tym wszystkim myślimy, to uzasadnione jest stwierdzenie, że w ten sposób potwierdza się prawda wypowiedzianych przez Jezusa słów, że pierwsi staną się ostatnimi a ostatni pierwszymi" – powiedział bp Wiesław Lechowicz, podczas Mszy św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

fot. Episkopat News/flickr.com

W intencji Żołnierzy Niezłomnych biskup polowy Wiesław Lechowicz odprawił w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszę św. Eucharystia zainaugurowała obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzach Wyklętych, które odbywają się dziś w wielu miejscach w kraju. W czasie Mszy św. wierni modlili się w intencji pokoju na Ukrainie.

W homilii bp Lechowicz przypomniał historię Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego, którzy podjęli walkę zbrojną z sowieckim okupantem. Przywołał represje, m.in. postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego, a także fakt, że pamięć o nich była przez lata ukrywana i zakłamywana.

„Wyklęci przez totalitarny system woleli cierpieć”

Mieli zostać zapomniani tak, jak zapomniany miał być blask Rzeczypospolitej, a ich groby miały pozostać nigdy nieodkryte. Kiedy o tym wszystkim myślimy, to uzasadnione jest stwierdzenie, że w ten sposób potwierdza się prawda wypowiedzianych przez Jezusa słów, że pierwsi staną się ostatnimi a ostatni pierwszymi – powiedział bp Lechowicz.

Reklama

Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że wielu niezłomnych siłę i inspirację do walki znajdowało w wierze i czerpało z wartości przekazanych przez Ewangelię. Przypomniał, że ppłk Łukasz Ciepliński idąc na śmierć powiedział współwięźniom, że w ustach będzie trzymał medalik.

Biskup zaznaczył, że wyklęci przez totalitarny system woleli cierpieć a nawet umrzeć, byleby dochować wierności danemu słowu, a przez to zachować czyste sumienie, prawość, uczciwość, jednym słowem miłość do Ojczyzny, do Boga, do Kościoła.

„Każda wojna jest jakimś sprzeciwem wobec Jezusa i Ewangelii”

Biskup Wiesław Lechowicz podkreślił, że trudno dzisiejsze święto obchodzić w oderwaniu od kontekstu tego, co dzieje się na Ukrainie. Być może w innych nastrojach przeżywalibyśmy dzisiejsze wspomnienie Żołnierzy Niezłomnych, gdybyśmy jako ludzie Zachodu byli w stanie coś opuścić, z czegoś zrezygnować, wyrzec się czegoś dla dobra większego i wyższych niż materialne wartości. Tymczasem człowiek Zachodu jeśli się już ostatnio czegoś wyrzekł, to wiary w Jezusa i Ewangelię – powiedział.

Reklama

Zachęcił, aby modląc się o pokój na Ukrainie prosić także o pierwsze miejsca dla Boga w naszym życiu. Każda wojna jest jakimś sprzeciwem wobec Jezusa i Ewangelii. Jest dowodem na to, że w miejsce prawdziwego Boga człowiek stawia bożka przybierającego różne postaci. Zatem modląc się dzisiaj o pokój na Ukrainie i w naszej Ojczyźnie, módlmy się o pierwsze miejsce dla Boga w naszym życiu, społeczeństwie i gotowość do ponoszenia ofiar dla celów wyższych niż tylko te, które są związane z prowadzeniem życia wygodnego i dostatniego. Żebyśmy zdali egzamin jako prawdziwi ludzie, podobnie jak Żołnierze Niezłomni – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, m.in. ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk, kapelan środowiska żołnierzy Zrzeszenia WiN. We Mszy św. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Eucharystię zakończyło odśpiewanie Suplikacji w intencji pokoju na Ukrainie.

„To w tym miejscu komuniści pogrzebali kilkaset ofiar terroru stalinowskiego”

W południe na cmentarzu wojskowym na Powązkach w kwaterze „Ł” odmówiona została modlitwa w intencji Żołnierzy Niezłomnych. „To w tym miejscu komuniści pogrzebali kilkaset ofiar terroru stalinowskiego. W latach 2012-17 przeprowadzono tu prace poszukiwawcze, w wyniku których podjęto wszystkie pogrzebane szczątki” – czytamy na Twitterze.

Reklama

pa, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę