Nasze projekty

Po 40 latach poprawia się sytuacja Medziugorie

Abp Henryk Hoser przyznał, że po 40 latach kontrowersji poprawia się sytuacja wokół parafii w Medziugorie. W zeszłym roku Watykan zniósł zakaz organizowania oficjalnych pielgrzymek do tego miejsca.

Położone 20 km od Mostaru w Bośni i Hercegowinie Medziugorie to – według grupy wizjonerów – miejsce trwających od 1981 r. objawień Matki Bożej. Autentyczność tych objawień nie została, jak na razie, uznana przez Kościół. Kolejni biskupi diecezji Mostar-Duvno, na terenie której leży Medziugorie: Pavao Žanić (1980-1993) i Ratko Perić (1993-2020) wypowiadali się o objawieniach negatywnie.

W 2010 roku papież Benedykt XVI powołał specjalną komisję ds. zbadania tych objawień. Składała się ona z kardynałów, biskupów i teologów, a jej pracom przewodniczył kard. Camillo Ruini. Dzięki komisji obyły się m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, odbierają przesłania Matki Bożej oraz poddano osoby te także badaniom lekarskim. Komisja zakończyła swoje prace w 2014 roku. Raport, który trafił do papieża Franciszka, przekazano do Kongregacji Nauki Wiary, która rozstrzygać będzie o autentyczności objawień.

3 lata temu papież Franciszek mianował natomiast abpa Henryka Hosera specjalnym wysłannikiem w Medziugoriu. Miał on dokładnie poznać tamtejszą sytuację duszpasterską. Po rocznej misji abp Hoser został wizytatorem apostolskim i od 2018 roku zajmuje się wdrażaniem w parafii rozwiązań duszpasterskich, „by Kościół mógł wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów z całego świata”.

Reklama

Choć obecność abpa Hosera w Medziugoriu nie rozstrzyga jeszcze o autentyczności domniemanych objawień, w maju ubiegłego roku Stolica Apostolska zniosła zakaz organizowania pielgrzymek do tego miejsca. Od tego czasu przybyło tam wielu kardynałów i biskupów. Obecnie sytuację zmieniła epidemia. – Nie wiemy, ile osób będzie mogło teraz przyjeżdżać, ile będzie mogło przekroczyć granicę z testem na koronawirusa, który potwierdza dobry stan zdrowia – zaznaczył abp Hoser. Przyznał też, że „podejście Stolicy Apostolskiej wobec Medziugoria jest bardzo dobre i pozytywne, ale Kościół działa spokojnie i powoli”.

Abp Hoser wskazał, że w kwestii objawień, jak i działalności duszpasterskiej w Medziugorie nie brakuje w Kościele zarówno przeciwników jak i zwolenników. – Mówię im: przyjedźcie i zobaczcie, a będziecie mogli dać świadectwo – powiedział wizytator. Jego zdaniem obecnie, po 40 latach kontrowersji, „sytuacja się poprawia” i jest to związane również z nominacją nowego biskupa diecezji Mostar-Duvno, na której terenie leży Medziugorie. Wizytator apostolski zauważył również, że „Medziugorie faktycznie jest międzynarodowym sanktuarium, choć prawnie jesteśmy tylko parafią i nie mamy tytułu sanktuarium, ani narodowego, ani międzynarodowego”.

os, KAI/Stacja7

Reklama

 

 

 

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę