Nasze projekty

Obrońcy życia o pomocy dzieciom niepełnosprawnym: „System jest archaiczny”

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka opublikowało raport na temat skrajnego ubóstwa dzieci niepełnosprawnych w Polsce. Fundacja zaproponowała też możliwe rozwiązania, które pomogłyby rodzicom dzieci niepełnosprawnych.

Jak zaznacza organizacja, raport jest „diagnozą kondycji rodzin w których wychowują się dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, oraz propozycja konkretnych rozwiązań, które mogą tę trudną sytuację zmienić”. Chodzi o  245 tys. polskich dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Autorzy zaznaczają, że system „wspierania rodzin chorych dzieci jest archaiczny. Został przyjęty w 2003 roku, czyli 18 lat temu, w innych realiach rynkowych i dochodowych, w innych realiach demograficznych”. Według nich świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pomimo waloryzacji nie zapewnia „minimum egzystencjalnego”.

Na wsparcie chorych dzieci w latach 2017-2021 przeznaczono 3 miliardy złotych. Większość rodziców otrzymało jednorazową wypłatę w wysokości 4 tysięcy złotych. Ponad 5 procent dzieci niepełnosprawnych w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie.

Reklama

Obrońcy życia proponują rozwiązania

Fundacja poza przedstawieniem sytuacji rodzin dzieci niepełnosprawnych, przedstawiła też możliwe rozwiązania, które mogą pomóc. Po pierwsze, postuluje możliwość podjęcia legalnej pracy dla rodziców, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne (wynosi 1971 złotych). Dzisiaj taka praca jest niemożliwa przez rodziców opiekujących się chorym dzieckiem. „Możliwość podjęcia dodatkowej pracy, choćby w niepełnym wymiarze etatu, pomogłaby wydostać się rodzinom z zaklętego kręgu niezawinionej biedy” – piszą autorzy.

Drugim postulatem jest podniesienie zasiłku pielęgnacyjnego z 215 do 2 tysięcy złotych. Autorzy zwracają uwagę, że realny koszt zapewnienia opieki niepełnosprawnemu dziecku waha się od 4,5 do 5,4 tysiąca miesięcznie.

PSOŻC zwraca uwagę, że postulowane przez nich zmiany będą kosztować dodatkowe 7,8 miliarda złotych rocznie budżet państwa, łącznie 11,7 miliarda. Dzisiaj państwo wydaje na tę pomoc 3,9 miliarda. Zaznacza też, że koszt opieki nad wszystkimi niepełnosprawnymi dziećmi w Domach Dziecka  i ośrodkach terapeutyczno-wychowawczych jest o wiele wyższy, więc państwu „opłaca się” pomagać rodzicom chorych dzieci.

Reklama

Trzecim postulatem jest informacja i wsparcie hospicjów perinatalnych. Według badań, aż 89 procent Polaków nie wie, czym zajmuje się hospicjum perinatalne.

Modlitwa o ochronę życia

Poza raportem stowarzyszenie zainicjowało też Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, który odbędzie się od 19 do 25 marca. Modlitwą zostaną objęte nienarodzone dzieci, rodzice, którzy słyszą od lekarza niekorzystną diagnozę prenatalną, ale także politycy, personel medyczny, farmaceuci, dziennikarze i ludzie domagający się zabijania nienarodzonych dzieci – tłumaczą inicjatorzy akcji.

Codzienna modlitwa będzie się składać z krótkiego rozważania fragmentów listu apostolskiego papieża Franciszka „Patris corde” oraz odmówienia litanii do św. Józefa i modlitwy św. Jana Pawła II do Maryi Matki Żyjących z encykliki „Evangelium vitae”.

Reklama

SPRAWDŹ: Dzień Walki z Depresją

ag/PSOŻĆ/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę