Nasze projekty

Młodzi z diecezji kieleckiej otrzymają relikwie bł. Carla Acutisa. Będą peregrynować po parafiach

Duszpasterstwo młodzieży otrzyma relikwie bł. Carla Acustisa z rąk biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w środę 5 października. "Chcemy, aby pojawiły się też we wspólnotach, w szkołach, nie tylko kościołach" - mówi ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

fot. Stacja7

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej otrzyma relikwie „błogosławionego internauty” w czasie mszy świętej w kaplicy kurii kieleckiej. Na stałe będą one przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.

Chcemy tuż po Światowych Dniach Młodzieży zaproponować parafiom spotkania z bł. Carlem i zachęcić księży proboszczów do przyjmowania jego relikwii – mówi KAI ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Chodzi też o to, aby pojawiły się one we wspólnotach, w szkołach, nie tylko kościołach, aby były wśród nas owoce formowania duchowości eucharystycznej – dodaje kapłan. W planie jest także zorganizowanie wystawy, promującej cuda eucharystyczne, tak jak to czynił sam błogosławiony.

ZOBACZ TEŻ: Podejmij 20 wyzwań Maryi. Różaniec z Carlem Acutisem

Reklama

Kim był błogosławiony?

Carlo (Karol) Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice pracowali zawodowo. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, w wieku 7 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Był autorem pobożnościowych stron internetowych, o cudach eucharystycznych i o świętych. Wychowanek mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym, uczył się grać na saksofonie. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę, która miała bardzo ostry przebieg. Zmarł 12 października 2006 r., ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013 r. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za wstawiennictwem Carla, otwierając drogę do beatyfikacji, która nastąpiła w bazylice św. Franciszka z Asyżu 10 października 2020.

Reklama

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.

PRZECZYTAJ: Jak być szczęśliwym pomimo trudności? Poznaj rady bł. Carlo Acutisa

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę