Nasze projekty

Młodzi nie chcą ślubu cywilnego ani kościelnego. Wolą „luźny związek”

Z badań, które opisała "Rzeczpospolita" wynika, że młodzi ludzie coraz częściej wolą nie formalizować związków, więc rezygnują ze ślubów cywilnych i kościelnych.

fot. Daniel Foster/Unsplash

„Tradycyjne małżeństwa z przysięgą przed ołtarzem lub przed urzędnikiem dominują, ale ich liczba spada. W 2008 r. zawarto ich 258 tys., w 2020 r. już 145 tys. Pandemia ten trend wzmocniła – oceniają autorzy badań” – czytamy w gazecie.

Według badań, które przeprowadzono na grupie ponad tysiąca osób w wieku od 18 do 30 roku życia o ślubie myśli ponad 60 procent młodych, z czego tylko 42 proc. o zawarciu go w kościele. Najmłodsi (18-20 lat), jeśli w przyszłości się na niego zdecydują, wybiorą ślub cywilny.

Osoby niechętne ślubom mieszkają zazwyczaj w dużych miastach

Natomiast co trzecia osoba woli żyć w luźnym związku, którego nie zamierza formalizować, ale ponad połowa myśli, by zrobić to w przyszłości.

Reklama

Najwięcej osób niechętnych związkom formalnym mieszka w wielkich miastach, najmniej na obszarach wiejskich i miasteczkach z regionów Małopolski, Warmii i Mazur i Podlasia.

Niezależny styl życia i brak zaufania do Kościoła

Jak podkreślają badacze, na niechęć wobec formalizowania związków wpływa m.in. kreowanie przez media „niezależnego stylu życia, atrakcyjności czy coraz większych oczekiwań”, ale również – jeśli chodzi o ślub kościelny – „utracenie zaufania do Kościoła i duchownych”.

Badanie zostało przeprowadzone przez Centrum Profilaktyki Społecznej i Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Reklama

kh, rp.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę