Nasze projekty

Kard. Nycz: Pamięć jest fundamentem i źródłem przyszłości

– Powstańcy warszawscy dobrze wiedzieli, co jest najważniejsze w życiu – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie spoczywa około 100 tysięcy wojskowych i cywilnych ofiar zrywu sprzed 76 lat.

PHOTO: BARTLOMIEJ MIEDZYBRODZKI/EAST NEWS WARSZAWA 31.07.2009 65. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. OBCHODY CENTRALNE. MSZA SWIETA NA PLACU KRASINSKICH PRZY POMNIKU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. N/Z: ARCYBISKUP KAZIMIERZ NYCZ

– Pamięć jest konieczna do tego, by myśleć o teraźniejszości i żeby planować przyszłość. Pamięć jest fundamentem i źródłem przyszłości – powiedział w homilii kard. Kazimierz Nycz. Dodał, że przez 45 lat w Polsce zacierano ślady przeszłości oraz, że takie budowanie nie może być trwałe ani też przynosić dobrych owoców.

Metropolita warszawski przywołał też słowa św. Jana Pawła II, iż bez pamięci nie ma tożsamości. Przypomniał, że obecnie żyjący mają obowiązek przekazywać następnym pokoleniom wdzięczność wobec powstańców warszawskich oraz pamięć o nich.

Kard. Nycz wskazywał że Bóg nie opuszcza człowieka w najboleśniejszych doświadczeniach historii, oraz że Jezus wraz ze swoim krzyżem był wśród powstańców walczących przed 76 laty.

Reklama
Reklama

Nawiązując do przypowieści, w której Jezus mówił o bogatym człowieku pragnącym zgromadzić jeszcze więcej dóbr, kard. Nycz wskazał, że oddający życie za wolność powstańcy dobrze wiedzieli, co jest w życiu najważniejsze. – Wiedzieli, że są sytuacje w których trzeba oddać swoje życie, w imię miłości bliźniego, w imię podstawowych wartości takich jak godność człowieka, wolność człowieka – powiedział kaznodzieja.

Eucharystię w dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, a uczestniczyła w niej reprezentacja Wojska Polskiego i harcerze.

Cmentarz Powstańców Warszawy zlokalizowany na terenie Cmentarza Wolskiego jest największym w Polsce cmentarzem wojennym. Spoczywają tam żołnierze powstania warszawskiego i jego ofiary cywilne, a także w niewielkim procencie żołnierze polegli w innych działaniach II wojny światowej w Warszawie.

Reklama
Reklama

Uroczyste poświęcenie i otwarcie nekropolii, która została nazwana najpierw Cmentarzem Poległych w Powstaniu, a od połowy lat 50. ub. wieku Cmentarzem Powstańców Warszawskich odbyło się 29 listopada 1945 r. Już w listopadzie rozpoczęły się pochówki zwłok zbieranych z terenu całej Warszawy. Nekropolię systematycznie powiększano.

Cmentarz otwarto z przeznaczeniem na pochówki osób ekshumowanych początkowo do zbiorowych grobów „przejściowych” z ulic i placów Warszawy, poległych głównie podczas powstania warszawskiego.

Największy i najbardziej wstrząsający pogrzeb odbył się 6 sierpnia 1946 r. Przez miasto ruszył kondukt pogrzebowy, wiozący prochy i szczątki ludzi pomordowanych i spalonych przez Niemców w czasie Rzezi  Woli, w okolicach Pawiaka, siedzibie gestapo w alei Szucha i ruinach przedwojennego Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych w Alejach Ujazdowskich. W 117 trumnach zwieziono 5,5 tony prochów ofiar pierwszych dni Powstania.

Reklama

ah, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę