Nasze projekty

Kard. Nycz: bądźmy służebni wobec Kościoła i w Kościele

Bądźmy razem, służebni wobec Kościoła i w Kościele, który jest służebny wobec świata. Nie zaniedbujmy w sobie charyzmatu, który został nam dany - mówił dziś kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy Krzyżma odprawianej w archikatedrze warszawskiej z udziałem kapłanów z archidiecezji.

W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę, że podczas święceń nowi kapłani zobowiązują się do życia w celibacie, posłuszeństwa Kościołowi, biskupom oraz do wypełniania zadań, które wynikają z kapłaństwa. – Ciągle na nowo chcemy je odnawiać, abyśmy byli jednością z biskupem, biskupami pomocniczymi, abyśmy byli jednością z Kościołem powszechnym, ale także żebyśmy byli w prawdziwej jedności z papieżem Franciszkiem – mówił.

Hierarcha podkreślił, że Wielki Czwartek parafianie będą dziękowali swoim kapłanom za konkretny wymiar kapłańskiego życia oraz modlili się za nich. – Przyjmijcie tę wdzięczność, ona jest szczera. Przyjmijcie tę wdzięczność i dołączcie do niej swoją modlitwę. Szczerą, gorącą modlitwę o nowe powołania kapłańskie i zakonne, aby Kościołowi nigdy nie zabrakło tych, którzy idą głosić Ewangelię i sprawować sakramenty święte – podkreślił.

Kard. Nycz powiedział, że w tym roku Wielki Czwartek m szczególny charakter z uwagi na przeżywany w Kościele roku Ducha Świętego. – Ducha, który umacnia naszą miłość do Pana Boga, do braci, do wiernych. Duch, który umacnia miłość do parafian, dla których jesteście pasterzami i których prowadzicie po drogach zabawienia i miłości – mówił.

Reklama

Duchowny przypomniał, że Jezus został namaszczony Duchem Świętym. – Ono stało się początkiem jego mesjańskiej działalności, która zawiodła go na krzyż, a potem do zmartwychwstania dnia trzeciego – podkreślił. Jak dodał,
Hierarcha zaznaczył, że związek namaszczenia Duchem św. z kapłaństwem jest widoczny głoszeniu Słowa Bożego i w posłudze sakramentów. – Papież Jan Paweł II wielokrotnie do tego związku nawiązywał i mówił: ważne są ręce kapłana, ważne są usta kapłana, bo one wypowiadają słowa znaków sakramentalnych, słowa konsekracji mszalnych – mówił.

Zwracając się do kapłanów zgromadzonych w świątyni kard. Nycz pytał również: Czy odprawiając codzienną Mszę św. dochodząc do tego momentu szczególnego Eucharystii uświadamiamy sobie, że działamy w Duchu Świętym?

Odwołał się również do słów Jezusa „Pokój wam!”, które wypowiada w wieczerniku. – Potrzeba nam wszystkim spokoju i pokoju, postawy refleksji, mądrego dystansu do opanowania tego wszystkiego, co burzy ludzki pokój i ludzką wspólnotę – zaznaczył.

Reklama

– Kiedy mówimy, że kościół jest służebny, kapłan jest służebny, kapłaństwo jest służebne to zwróćmy uwagę, że kapłan jest służebny wobec Eucharystii, wobec ludu Bożego Kościoła oraz tych wszystkich, do których jest kościół posłany – mówił. – Bądźmy razem, służebni wobec Kościoła i w Kościele, który jest służebny wobec świata. Nie zaniedbujmy w sobie charyzmatu, który został nam dany – zakończył.

 

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite