Nasze projekty

Bp Bryl do kapłanów: tak ważne jest dzisiaj nasze wyjście ku tym, do których jesteśmy posłani

"To co najbardziej pociąga naszych wiernych do Bożego Królestwa to jest nasz autentyzm, nasza prawdziwość" - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy Krzyżma.

fot. Lia Mendoza/Cathopic

Na początku Eucharystii ks. prał. Adam Modliński przypomniał, że 25 marca minęło 31 lat od powstania diecezji kaliskiej. Dodał, że od 1992 r. dla diecezji kaliskiej wyświęcono 327 kapłanów. Wspomniał też zmarłych księży. Zaznaczył, że w ciągu 31 lat istnienia diecezji kaliskiej zmarło 226 kapłanów.

Pozdrowił również księży jubilatów świętujących 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich. Wyraził duchową łączność z kapłanami pracującymi poza granicami kraju.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że dzisiejszy dzień to czas dziękczynienia za dar kapłaństwa i służbę prezbiterów, ale także czas refleksji nad kapłańską posługą i czas modlitwy za kapłanów, aby byli wierni, gorliwi i oddani sprawom Królestwa Bożego.

Reklama

Odwołując się do dekretu o życiu i posłudze kapłanów (Presbyterorum ordinis) stwierdził, że kapłan powinien całkowicie poświęcić się dziełu, do którego powołuje Go Pan Jezus. „Nie mogliby być sługami Chrystusa, gdyby nie byli świadkami i szafarzami innego życia niż ziemskie. Sama ich posługa domaga się w szczególny sposób, by nie upodabniali się do tego świata, równocześnie jednak wymaga, by na tym świecie żyli wśród ludzi i jako dobrzy pasterze znali swe owce i starali się doprowadzić także te, które nie są z ich owczarni, by i one usłyszały głos Chrystusa i by nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz” – cytował kaznodzieja.

Zachęcał księży, aby podjęli refleksję jak w dzisiejszych czasach służyć Kościołowi.

Za papieżem Franciszkiem mówił, że kapłańską „odpowiedzią na dzisiejsze czasy jest postawa gorliwego zaangażowania w życie wiary we wspólnocie Kościoła, która prowadzi do misyjnego wyjścia z Dobrą Nowiną do każdego człowieka”.

Reklama

Trzeba nam zatroszczyć się o nasze osobiste życie wiarą. To co najbardziej pociąga naszych wiernych do Bożego Królestwa to jest nasz autentyzm, nasza prawdziwość. To autentyczne życie Ewangelią pobudza nas do tego, żebyśmy wychodzili i szukali sposobów jak innym o Jezusie powiedzieć, jak z innymi podzielić się tą dobrą wiadomością i do Bożego Królestwa ich podprowadzić. Tak ważne jest dzisiaj nasze wyjście ku tym, do których jesteśmy posłani – wskazywał celebrans.

Akcentował, że Kościół, a szczególni kapłani, są nieustannie zaproszeni do tego, by nie byli tylko zajęci swoimi sprawami, ale by wychodzili poza siebie. Jednak, by wyjść potrzeba bliskiej relacji z Jezusem. To, co dzieje się między nami a Panem Bogiem owocuje w naszym wyjściu, promieniuje i zaraża innych – zaznaczył hierarcha.

Za papieżem Franciszkiem stwierdził, że nawrócenie duszpasterskie jest odpowiedzią na dzisiejszą sytuację świata. „Nawrócenie duszpasterskie to przede wszystkim przyjęcie ducha misyjnego, to wyjście na zewnątrz ku światu i człowiekowi. To szukanie stylu, języka, metod i sposobu myślenia w duszpasterstwie, które uczyniłyby wspólnotę Kościoła bardziej autentyczną i wiarygodną” – cytował kaznodzieja.

Reklama

Dodał, że ważnym słowem w nawróceniu duszpasterskim jest słowo towarzyszenie. Towarzyszenie oznacza dostrzeżenie człowieka w jego konkretnej sytuacji. Oznacza bycie z człowiekiem w jego troskach i radościach – zaznaczył biskup kaliski.

Stwierdził, że towarzyszenie człowiekowi na jego drodze ma być wytrwałe. Należy dać ludziom czas, by się otworzyli, zwłaszcza tym, którzy mają trudniejsze doświadczenia Kościoła. Musi to być postawa wsłuchiwania się i dialogu – podkreślił celebrans.

Zauważył, że w dzisiejszych czasach bardzo ważna jest roztropność. Trzymajmy się mocno Pana Jezusa i idźmy dalej, otwierajmy się na działanie Ducha Świętego, byśmy umieli podjąć to co jest nam dzisiaj dane. Ten czas jest nam dany, ten czas musimy dobrze rozpoznać i dobrze na niego odpowiedzieć tak jak chce Jezus. Prośmy Bożego Ducha o dar roztropności, bo dzisiaj bardzo potrzebujemy roztropności – przekonywał bp Bryl.

W czasie uroczystej liturgii biskup kaliski pobłogosławił krzyżmo oraz oleje chorych.

Przed błogosławieństwem pasterskim życzenia bp. Damianowi Brylowi w imieniu księży złożył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Słowa życzeń wypowiedziały także siostry zakonne.

Mszę św. wraz z bp. Damianem Brylem koncelebrowali: bp Łukasz Buzun, pracownicy Kurii Diecezjalnej, księża dziekani oraz licznie zgromadzeni kapłani z diecezji kaliskiej.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę