Nasze projekty

Jasna Góra: modlitwa o pokój między Polakami a Ukraińcami

O umocnienie wzajemnego pokoju i dobrego sąsiedztwa między narodami polskim i ukraińskim modlił się na Jasnej Górze wieczorem zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk. Arcybiskup większy kijowsko-halicki był autorem rozważań podczas Apelu Jasnogórskiego kończącego dzisiejsze uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wziął w poniedziałek udział w uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

Wieczorem podczas Apelu Jasnogórskiego, na którym zgromadzili się pielgrzymi, jasnogórscy paulini oraz biskupi, abp Szewczuk wyraził najpierw radość z możliwości pielgrzymowania na Jasną Górę i nawiedzenia po raz kolejny Cudownej Ikonę Matki Bożej, która – jak podkreślił – „w sposób tajemniczy od wieków łączy i chroni od wszelkich niebezpieczeństw nasze bratnie słowiańskie narody Polski i Ukrainy”.

Wspomniał przy tym swoim poprzedników – kardynałów Myrosława Lubacziwskiego i Lubomira Huzara – którzy też przed laty stanęli przed Jasnogórskim Wizerunkiem. Podziękował ponadto za wszystkie przejawy wsparcia duchowego i solidarności okazywane w ostatnim czasie ze strony hierarchów, duchowieństwa i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce.

Reklama
Reklama

Abp Szewczuk podkreślił, że szczególnym wyrazem bliskości Kościołem greckokatolickim na Ukrainie jest obecna wspólna inicjatywa razem z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim, aby w jasnogórskim sanktuarium – „centrum duchowym Polski” – ogłosić św. Jana Pawła II orędownikiem polsko-ukraińskiego pojednania.

– Dramatyczne wydarzenia związane z wojną we wschodniej Ukrainie oraz niepokoje polityczne w różnych częściach świata jeszcze mocniej nas złączyły z sobą i pokazały, jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni we wspólnych działaniach – zaznaczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Jego zdaniem, to, co się dokonuje w tych dniach na Jasnej Górze we wzajemnych relacjach Polaków i Ukraińców „jest ogromnym błogosławieństwem Bożym i zarazem realizacją profetycznej wizji św. Jana Pawła II o dwóch bratnich i bardzo bliskich sobie słowiańskich narodach”.

Reklama
Reklama

– W tych dniach Polska wspomina 40-lecie wizyty wielkiego Polaka św. Jana Pawła II do swojej Ojczyzny, również w tym roku Europa wspomina 30-lecie obalenia „muru berlińskiego”, a nasz Kościół 30. rocznicę legalizacji na ziemiach ojczystych. W tych wydarzeniach jest wyrażone cudowne wstawiennictwo Matki Boskiej i osoby św. Jana Pawła II. To oni obalili komunizm i ujawnili całemu światu męczennictwo tylu znanych i nie znanych świadków Chrystusa we Wschodniej Europie i im zawdzięczamy odrodzenie wolnej Polski i Ukrainy – podkreślił abp Szewczuk.

Jak dodał, to właśnie na Jasnej Górze w 1988 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp witał kard. Lubacziwskiego, który wraz z biskupami, duchowieństwem i wiernymi z Ukrainy, przybyli do duchowej stolicy Polski, aby brać udział w uroczystościach Jubileuszowych 1000-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej. – A działo się to wszystko z inspiracji, wielkiego Papieża, świętego Jana Pawła II, który w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. usilnie błagał. „aby jubileuszowe jasnogórskie uroczystości z 1988 roku stały się prorocze: aby Bóg je przyjął jako pieczęć pojednania i prawdziwego braterstwa Ukraińców i Polaków” – przypomniał abp Szewczuk.

Na zakończenie swoich jasnogórskich rozważań abp Swiatosław Szewczuk podziękował za „nieustanną modlitwę o pokój dla Ukrainy oraz niewinne ofiary tej niesprawiedliwej wojny, która ciągle trwa na naszej ziemi”.

Reklama

Modlił się też o to, by Bóg za wstawiennictwem św. Jana Pawła II pomógł polskiemu i ukraińskiemu narodowi „umocnić pokój wzajemny i dobre sąsiedztwo, by zawsze chętnie i z radością dzieliły się między sobą swymi duchowymi darami”.

We wtorek abp Szewczuk będzie gościem posiedzenia Rady Biskupów Diecezjalnych. W spotkaniu z biskupami poruszy zagadnienia związane z historią i przyszłością relacji między Kościołem greckokatolickim na Ukrainie i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce.

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite