Nasze projekty

Jak pomóc rodzicom po stracie dziecka? Jest kompendium dla duszpasterzy

Wskazówki jak rozmawiać z rodzicami, jak pomóc im przeżyć żałobę po stracie dziecka oraz teksty modlitw, pieśni, teksty liturgiczne związane z pogrzebem. To wszystko znalazło się w kompendium wydanym przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.

fot. unsplash

„Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie” to publikacja dedykowana głównie kapłanom, rodzinom doświadczającym śmierci dziecka i osobom zaangażowanym w Duszpasterstwo Rodzin. Jak mówi ks. Przemysław Drąg, Dyrektor KODR, w wielu rodzinach i parafiach przeżywa się ból związany z utratą dziecka, będącego jeszcze pod sercem matki. – Dramat ten dotyka nie tylko rodziców, ale także najbliższą rodzinę. Czujemy się często bardzo nieporadni w relacji do matki, która utraciła swoje dziecko. Nie wiemy, co mówić, nie wiemy do kogo skierować zbolałych rodziców w sprawach formalnych. Nie możemy przejść obojętnie wobec tak wielkiego bólu i poczucia straty. Mamy obowiązek zatroszczyć się o wszystkich, których dotyka ta tragedia – wyjaśnia ks. Drąg.

W kompendium zamieszczono warunki kościelnego pogrzebu, jego przebiegu i wskazówki, jak w wierze przeżywać w rodzinach i wspólnocie parafialnej żałobę po niezawinionej przez rodziców śmierci dziecka, zwłaszcza gdy strata miała miejsce w okresie prenatalnym.

W publikacji znalazł się także informator pastoralno-liturgiczny, który zawiera dokumentację niezbędną do wyprawienia pogrzebu dziecku martwo urodzonemu wraz ze szczegółowym omówieniem organizacji pochówku w przypadku, gdy płeć dziecka została ustalona oraz gdy pozostaje niezidentyfikowana.

Reklama
Reklama

Kompendium zawiera teksty liturgiczne (rytuał), składające się na trzy możliwe formy sprawowania kościelnego pogrzebu dziecka nieochrzczonego. Można tu znaleźć formularz mszalny, prefacje mszalne o zmarłych, czytania biblijne, psalmy responsoryjne, aklamacje przed Ewangelią, propozycje modlitwy wiernych i pieśni podczas Mszy pogrzebowej, a także propozycje nabożeństw z udziałem rodziców w żałobie, w tym również na Dzień Dziecka Utraconego.

Na końcu kompendium zamieszczono dwa dokumenty, Międzynarodowej Komisji Teologicznej i Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, traktujące o zbawieniu dzieci zmarłych bez chrztu. Książkę opatrzył wstępem bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Publikacja została wydana nakładem Wydawnictwa Św. Stanisława BM. Opracowanie zostało przygotowane przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie. Kompendium można znaleźć w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka oraz w Diecezjalnych Wydziałach Duszpasterstwa Rodzin. Jeśli nie będzie możliwe nabycie kompendium w tych miejscach, pomocą służy Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę