Nasze projekty

Jak leczyć człowieka, by uzdrowić świat?

Dzieła średniowiecznej benedyktyńskiej mistyczki, doktor Kościoła, św. Hildegardy z Bingen, zdają się zawierać odpowiedź na to pytanie. Jak ona brzmi, będzie się można przekonać na VI Międzynarodowym Kongresie św. Hildegardy w Krakowie w dniach 20 - 22 października.

fot. fot. CC BY 4.0/wikipedia.org

Znawcy nauk świętej z Bingen, jej czciciele i osoby szukające w jej wiedzy ratunku dla siebie spotkają się w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu na VI Międzynarodowym Kongresie św. Hildegardy w dniach 20 – 22 października 2023 roku. Organizatorzy – Opactwo w Tyńcu, Polskie Centrum św. Hildegardy dr Alfreda Walkowska, Stowarzyszenie Centrum św. Hildegardy w Polsce oraz Hildegarda sp. z o.o – zdecydowali, że tegoroczne wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem „Tak leczy Bóg – od uleczenia jednostki po uzdrowienie świata w ujęciu teologii medycyny”.

Tytuł inspirowany jest pierwszą publikacją na temat praktycznego zastosowania nauk św. Hildegardy w leczeniu, autorstwa niemieckiego lekarza Gottfrieda Hertzki. Książka „Tak leczy Bóg” w 1970 roku zapoczątkowała „prawdziwy zwycięski marsz” medycynie Hildegardy, otwierając jej drogę do świadomości szerokiego kręgu odbiorców.

W wyjątkowej atmosferze tynieckiego opactwa, z dala od zgiełku codzienności, nad zagadnieniem uzdrowienia współczesnego świata dzięki naukom św. Hildegardy pochylą się prelegenci z kraju i zagranicy: biskup ks. prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, ks. dr hab. Bogusław Drożdż, s. prof. Susi Ferfoglia, dr Jürgen Gollwitzer, o. Brunon Koniecko OSB, dr hab. Małgorzata Kowalewska, s. Hiltrud Gutjahr OSB, dr Rafał Szopa, dr Alfreda Walkowska, ks. Marcin Wiśniewski.

Reklama

Gospodynią wydarzenia będzie najbardziej znana polska propagatorka dzieła św. Hildegardy dr Alfreda Walkowska, prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce, twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy, autorka licznych publikacji, laureatka nagrody Feniks Specjalny 2023.

Sobotni wieczór, 21 października, uświetni koncert zespołu wokalnego „Flores Rosarum” (w składzie: Adrianna Bujak-Cyran, Magdalena Jaworek, Maria Klich, Anita Pyrek-Nąckiewicz, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer, pod kierownictwem artystycznym s. Susi Ferfoglii), który wykona fragmenty Ordo Virtutum i inne śpiewy św. Hildegardy z Bingen.

Chętni będą mieli możliwość zwiedzenia klasztoru, a także uczestniczenia w mszach św. i nabożeństwach w językach polskim, niemieckim i łacińskim. Niewątpliwą atrakcją wydarzenia jest fakt, że wszystkie posiłki w czasie jego trwania będą serwowane w wydaniu hildegardowym, czyli na bazie orkiszu i zgodnie z zasadami programu zdrowia według św. Hildegardy.

Reklama

W związku z dużym zainteresowaniem, jakim cieszy się to wydarzenie, szybko wyczerpały się miejsca noclegowe na terenie Opactwa, jednak w Kongresie można brać udział bez konieczności rezerwowania noclegu, ponosząc koszty samego uczestnictwa.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę