Nasze projekty

Interaktywna mapa – nowość w Archidiecezji Warszawskiej

W Archidiecezji Warszawskiej powstała interaktywna mapa, dzięki której bez trudu odnaleźć można nie tylko Msze święte czy godziny spowiedzi w wybranej okolicy, ale również wydarzenia takie jak kursy przedmałżeńskie, wykłady i koncerty odbywające się w kościołach

Rozmowa z ks. Przemysławem Śliwińskim, rzecznikiem prasowym Archidiecezji Warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacyjnego

Po co stworzyliście mapę?

Reklama
Reklama

Chcieliśmy ułatwić życie. Ludzie dziś szukają niemal wszystkiego w internecie. Więc staramy się im to ułatwić.

mapa1

Reklama
Reklama

Gdzie można dotrzeć korzystając z interaktywnej mapy archidiecezji warszawskiej? Do czego może być przydatna?

Mapa jest jak wirtualna gablotka przykościelna. Kiedyś wystarczało, że wszelkie informacje były odczytywane w kościołach w czasie ogłoszeń albo wisiały w parafialnej gablocie. W dzisiejszych czasach, dzięki internetowi, można to ułatwić, zintegrować i rozpowszechnić. Informacje, które wcześniej miały  formę analogową, przenosi się do internetu w takiej formie, żeby były jak najbardziej dostępne i jak najlepiej eksponowane.

Reklama

Zrobiliśmy krok w takim kierunku, by informacje, które są rozproszone na stronach różnych parafii zebrać w jedno, gdyż to daje wartość dodatkową. Pomysł jest dość prosty ale mam wrażenie, że możemy pochwalić się innowacyjnością. Zrobiliśmy przegląd stron diecezjalnych na świecie szukając tych najlepszych rozwiązań. Kościół jest bardzo dobrze obecny w internecie, ale chyba jeszcze żadna diecezja nie zadbała o pokazywanie życia Kościoła poprzez mapę, by móc zapraszać na różne wydarzenia.

Mnie osobiście najbardziej podoba się proste narzędzie “wpisz swój adres”: wystarczy wpisać własną ulicę lub pozwolić się zlokalizować, by mapa pokazała, gdzie jest moja własna parafia. A nawet pokaże drogę do kościoła. Proszę uwierzyć, że w Warszawie – mieście charakteryzującym się dość dużą migracją – jest dużo takich osób, które tego nie wiedzą.

mapa5
Wyszukiwarka parafii

Tak istotny jest przyjazny sposób prezentacji informacji? Nowa jakość?

Skoro widzimy radykalny wzrost oglądalności strony, oznacza, iż przyjęliśmy dobry kierunek. Wiele osób momentalnie zaczyna korzystać z mapy. Zaczyna się im podobać, zauważają, że mogą nie tylko wyszukać mszę w swojej okolicy, ale też widzą, jak dużo wydarzeń dzieje się w ich sąsiedztwie. Wiele osób było zaskoczonych tym, co nam wydaje się naturalne, że w kościołach nie tylko są odprawiane msze święte, ale odbywają się wykłady, prelekcje, spotkania formacyjne, koncerty, i jest tego tak wiele w skali Archidiecezji – a to przecież ciągle nie wszystko. Mam nadzieję, że wszystkie parafie i organizatorzy różnych wydarzeń parafialnych i kościelnych docenią mapę i zaczną z własnej inicjatywy podsyłać nam informacje, wiedząc, że w ten sposób naprawdę dotrą one do zainteresowanych.

mapa3
Wyszukiwarka Mszy na podstawie podanego adresu i zakresu godzinowego

A co to nowe narzędzie mówi o archidiecezji warszawskiej?

– Pokazuje, gdzie toczy się życie. Jeśli otwieramy mapę archidiecezji, widzimy nagromadzenie ikonek oznaczających kościoły – tam najintensywniej toczy się życie. Jeśli wyselekcjonujemy konkretne wydarzenie, to widać gdzie te wydarzenia będą się działy, a gdzie są pustki. Ale generalnie jeśli otwieramy mapę i widzimy, że mamy do wyboru kilkaset wydarzeń to już sama ich liczba może zdziwić. Są to zaproszenia na dzisiaj, na jutro, na następne dni, w różnych częściach Warszawy.

mapy7
Za pomocą wyszukiwarki można odnaleźć wydarzenia kulturalne odbywające się w kościołach archidiecezji

A co mówi o mieszkańcach stolicy i archidiecezji?

Wiemy, czego szukają. Najbardziej oblegana jest oczywiście wyszukiwarka mszy świętych. Duży ruch jest też wokół kursów przedmałżeńskich – aż takie zainteresowanie, sięgające kilku tysięcy wejść w zaledwie parę dni, to dla nas duże zaskoczenie. Pewnie spowodowane jest to tym, że przełom stycznia i lutego to czas poszukiwania katechizacji przedślubnej przez narzeczonych. I trafiliśmy w dziesiątkę, odpowiedź jest adekwatna: do wyboru jest ponad sto trzydzieści zaplanowanych już kursów.

mapy6
Wyszukiwarka kursów przedmałżeńskich

Co jest istotne w komunikowaniu się przez takie instytucje kościelne jak diecezja czy parafia?

Są różne formy obecności w internecie: informacja, pre-ewangelizacja, komentarze liturgiczne, świadectwa, artykuły formacyjne, obecność na Twitterze, Facebooku. Ale warte podkreślenia jest to, że obecnością w internecie nie zastąpimy tego, co następuje podczas realnej obecności we wspólnocie kościelnej, zwłaszcza poprzez sakramenty. Dlatego w możliwie najlepszy sposób zapraszamy do kościołów. I mapa w tym pomaga.

Mogą z niej skorzystać zarówno szukający sakramentów, np. Mszy świętej, przygotowania do bierzmowania czy do chrztu, lub informacji, gdzie odbywa się bierzmowanie w najbliższym miesiącu w archidiecezji, jak również ci, którzy szukają pogłębienia swojej wiary czyli szukają dobrej formacji. Wiele kościołów, parafii przygotowuje bardzo wiele świetnych propozycji, ale niestety nie wszystkie są zauważane. Agregowanie, czyli połączenie tego wszystkiego na jednej stronie, miejmy nadzieję, że kiedyś na stronie jednego kraju, powoduje, że informacja ma więcej możliwości przebicia się do szerszej świadomości.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite